Quote from Guest on 20 July 2014, 12:26Hej! Ska införskaffa mig min första racer nu, men har lite problem med vilken ramstorlek jag bör välja. Självklart är det bästa att att även testa cykeln med även väldigt svårt att veta när kunskapen inte riktigt finns.
Jag är 180cm lång (tjej) och har en
Hej! Ska införskaffa mig min första racer nu, men har lite problem med vilken ramstorlek jag bör välja. Självklart är det bästa att att även testa cykeln med även väldigt svårt att veta när kunskapen inte riktigt finns.
Jag är 180cm lång (tjej) och har en
Quote from Funbeat user on 20 July 2014, 12:36Ta en kompis till hjälp och testa denna "fit calculator" på nätet (om du inte redan gjort det). Den är lite mer utförlig än de flesta ramguiderna på nätet:
http://www.competitivecyclist.com/Store/catalog/fitCalculatorBike.jsp
Ta en kompis till hjälp och testa denna "fit calculator" på nätet (om du inte redan gjort det). Den är lite mer utförlig än de flesta ramguiderna på nätet:
http://www.competitivecyclist.com/Store/catalog/fitCalculatorBike.jsp
Quote from Funbeat user on 20 July 2014, 13:44jag tror att den kommer vara för liten, med ditt mått kommer du att behöva en väldigt lång sadelstolpe, vilket i sin tur gör att du kommer sitta för högt gentemot styret (om du inte vill det). titta runt och testa olika ramar , en seriös cykelhandlare hjä
jag tror att den kommer vara för liten, med ditt mått kommer du att behöva en väldigt lång sadelstolpe, vilket i sin tur gör att du kommer sitta för högt gentemot styret (om du inte vill det). titta runt och testa olika ramar , en seriös cykelhandlare hjä
Quote from Funbeat user on 20 July 2014, 16:27Jag är 175 cm och har korta ben. Ca 80 cm. Jag cyklar på 52-53 cm och skulle nog inte vilja ha mindre. Men å andra sidan om du har kort rygg och långa ben kanske en mindre cykel är att föredra. Ta med tumstock och mät cykeln själv. Få tillverkare har exak
Jag är 175 cm och har korta ben. Ca 80 cm. Jag cyklar på 52-53 cm och skulle nog inte vilja ha mindre. Men å andra sidan om du har kort rygg och långa ben kanske en mindre cykel är att föredra. Ta med tumstock och mät cykeln själv. Få tillverkare har exak
Quote from Funbeat user on 20 July 2014, 17:41Nina: Menar du "lång" eller "hög"? Cykelstorlekar anges oftast i höjd på sadelröret. Det rör som går från vevpartiet till sadelstolpen.
Nina: Menar du "lång" eller "hög"? Cykelstorlekar anges oftast i höjd på sadelröret. Det rör som går från vevpartiet till sadelstolpen.
Quote from Funbeat user on 20 July 2014, 21:03Jag menar "storlek" som cykeln saluförs som. Sadelhöjden är ganska irrelevant i sammanhanget. Särskilt på en slopad ram.
Det mått som är svårast att ändra är ju överrörets mått.
Jag menar "storlek" som cykeln saluförs som. Sadelhöjden är ganska irrelevant i sammanhanget. Särskilt på en slopad ram.
Det mått som är svårast att ändra är ju överrörets mått.
Quote from Berit Bengtson on 20 July 2014, 21:28Vilket mått är relevant på en slopad ram?
Och vad blir kvar av cykeln?Redigerat:
Behövs det en "smiley"?
Vilket mått är relevant på en slopad ram?
Och vad blir kvar av cykeln?
Redigerat:
Behövs det en "smiley"?
Quote from Funbeat user on 20 July 2014, 21:42Testade en Scott speedster 40 idag, storlek M (54), den kändes bra men tyckte att jag fick sträcka mig lite väl långt fram. Kändes jobbigt (som om det var det som var träningen), men kanske bara ovana? Nämnde det till han som jobbade men han insisterade a
Testade en Scott speedster 40 idag, storlek M (54), den kändes bra men tyckte att jag fick sträcka mig lite väl långt fram. Kändes jobbigt (som om det var det som var träningen), men kanske bara ovana? Nämnde det till han som jobbade men han insisterade a
Quote from Funbeat user on 20 July 2014, 22:10be att han sätter på en kortare styrstam, (är han seriös byter han bara) , då får du en lite mer upprätt sittställning
be att han sätter på en kortare styrstam, (är han seriös byter han bara) , då får du en lite mer upprätt sittställning
Quote from Funbeat user on 21 July 2014, 01:56Kolla denna, där pratar han om det där med att hon behöver sträcka sig..
https://www.youtube.com/watch?v=DLxz2cwOKyE&list=LLPf3JCawV0EMVBw5TfphkZw&index=3
Kolla denna, där pratar han om det där med att hon behöver sträcka sig..