Forum

Forum Navigation
You need to log in to create posts and topics.

Hej!

Är ny här på Funbeat...

Finns det ingen funktion för att automatiskt beräkna kaloriförbrukningen (baserad på aktivitet, sträcka, tid, tempo, kön, vikt, ålder osv), utan man måste knappa in en egen gissning för varje träningspass (under Öppna fler f

Jag får alltid kalorier inmatat automatiskt på mina träningspass. Importerar dock för det mesta från Garmin så är osäker på om det är de som fixar det.

Ja, kalorierna kommer från Garmin och i klockorna görs det en schablonmässig beräkning. Vad man kan säga är att alla typer av beräkningar och uppskattningar baserade på kroppsvikt, träningstyp, sträcka och tid har en felmarginal på ca +/- 40%.

Micke, jag var och kollade på er i backen idag, och min gissning är att kaloriåtgången låg något högre än vad din Garmin gissade på… 😀

Haha, tillfälligt namnbyte? (Edit - Micke alltså)