Quote from Guest on 25 August 2009, 18:51Har kollat lite på racercyklar från några vanliga cykelmärken och flera tillverkare gör en distinktion mellan vad de kallar "performance" och "competition" eller "elite". Scott t.ex. skriver att competition är "...maximum efficiency and minimal weight..."
Har kollat lite på racercyklar från några vanliga cykelmärken och flera tillverkare gör en distinktion mellan vad de kallar "performance" och "competition" eller "elite". Scott t.ex. skriver att competition är "...maximum efficiency and minimal weight..."
Quote from j sollerman on 25 August 2009, 19:01Hur ofta är ett cykellopp 5-10 mil för eliten?
Hur ofta är ett cykellopp 5-10 mil för eliten?
Quote from Funbeat user on 25 August 2009, 20:14ingen aning, jag tittar inte på sport. Så hur långa är dom då och vad kan performance då menas? Motionscykel?
ingen aning, jag tittar inte på sport. Så hur långa är dom då och vad kan performance då menas? Motionscykel?
Quote from Funbeat user on 25 August 2009, 21:15Vad jag förstår så kostar elite mer och är lättare än competition, har dyrare komponenter och mer optimerad ram. Annars oftast samma geometrier.
Handlar mer om vikt och pris än tillämpningen.Performance oftast instegscykel.
Vad jag förstår så kostar elite mer och är lättare än competition, har dyrare komponenter och mer optimerad ram. Annars oftast samma geometrier.
Handlar mer om vikt och pris än tillämpningen.
Performance oftast instegscykel.
Quote from Funbeat user on 25 August 2009, 21:21Trek har olika geometri och samma komponenter på vissa modeller.
Performance är ofta en cykel för "Sportif"-motionärer och Competition för tävling.
Trek har olika geometri och samma komponenter på vissa modeller.
Performance är ofta en cykel för "Sportif"-motionärer och Competition för tävling.
Quote from Funbeat user on 26 August 2009, 08:15Olika tillverkare lägger olika värderingar i performance och competition. Hos några handlar det främst om komponentval och (numer) val av karbontyp. Hos andra går man vägen att ändra ramgeometrin.
Jag tycker mig ofta se att inom samma segment hos en till
Olika tillverkare lägger olika värderingar i performance och competition. Hos några handlar det främst om komponentval och (numer) val av karbontyp. Hos andra går man vägen att ändra ramgeometrin.
Jag tycker mig ofta se att inom samma segment hos en till
Quote from Funbeat user on 26 August 2009, 13:38Komfortracer är ytterligare ett begrepp. Låter bekvämt.
http://www.cykla.se/documents/PrylarPrylarPrylar/Cykla.se.KomfortRacer.pdf
Komfortracer är ytterligare ett begrepp. Låter bekvämt.
http://www.cykla.se/documents/PrylarPrylarPrylar/Cykla.se.KomfortRacer.pdf
Quote from Funbeat user on 26 August 2009, 15:58Ska jag tolka det då som att performance är träningscyklar och competition är tävlingscyklar (med brasklappen att det är upp till var och en att välja den typ man gillar bäst)?
Ska jag tolka det då som att performance är träningscyklar och competition är tävlingscyklar (med brasklappen att det är upp till var och en att välja den typ man gillar bäst)?
Quote from Funbeat user on 26 August 2009, 19:32Frågan är om det går att vara så generell i distinktionen? Var lägger du betoningen i performance, nedspecat komponentval eller komfortgeometri?
Benny
Frågan är om det går att vara så generell i distinktionen? Var lägger du betoningen i performance, nedspecat komponentval eller komfortgeometri?
Benny
Quote from Funbeat user on 26 August 2009, 19:42typ både och?...
typ både och?...