Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykelCykel Malmö - Öland
You need to log in to create posts and topics.

Hej finns det någon av er som känner till bra cykelvägar mellan Malmö och Öland. Jag har en Amerikansk bekant som skall till Sverige för att cykla den sträckan. Nedan följer deras fråga.

"I am planning to bicycle in Sweden next summer. Our route will go

Sverigeleden går nog att följa till stora delar, men går inte genom Malmö: http://www.svenska-cykelsallskapet.se/page_1197975708156.html

Hej Ola,

Här är en bra rutt som jag kört (inte hela på en gång men vid två olika tillfällen). Observera att man inte får cykla på ölandsbron utan måste ta den på buss.

Del ett: http://www.funbeat.se/tracks/shownonav.aspx?RouteID=366250
Del två: http://w

Observera att väg 25 är 1:2-väg och inte så bra att cykla på, men det finns i princip ingen annan väg mellan Nybro och Kalmar. Det går att åka småvägar mellan Trekanten - Harby - Smedby - Kalmar. Om du vill kan jag rita ut en sådan rutt åt dig.

Cykelspåret längs ostkusten börjar i Trelleborg, dit finns det bra vägar att ta från Malmö. Från Trelleborg är det sen skyltat hela vägen till Kalmar där man får ta Buss över bron (cykelförbud på ölandsbron). Bara en liten bit före Ystad som går på väg m