Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykelDäckfråga MTB - Conti däck
You need to log in to create posts and topics.

Kör på Conti Race King 2.2.
Hur mycket sämre rullar X-King och Mountain King jämfört med Race King?
Ska man ha samma dimension (2.2) eller skall man köra på 2.4 när man väljer X-King och Mountain King?

Det beror lite på underlaget. Men om du kör på berghäll och stigar så kan jag rekomendera x-king bak 2.2 och mountainking 2.2 eller 2.4 fram.

Jag har MK 2.2 både fram och bak på min cykel. Tycker de rullar rätt ok på alla underlag även om de låter en del på asfalt. Dock är greppet på blöta klippor nästan obefintligt. De nya MKII med Black Chili ska tydligen vara bättre, i synnerhet i blötföre.

mk2 är bättre det är dom jag har fram och bak

Race king fram och bak är överlägset på LL för medel motionär. Har man några extra kilo så är den stora luftkammaren en stor fördel då du kan ha lägre tryck. Läste att Benny Andersson ska köra RK bak och XK fram.

Hade MTB premiär i går på mina nya X-king 2,2 RaceSport, det visa sig att mitt vägval mestadels bestod av isbeläggning av blandad hårdhet, var förvånad över hur bra grepp jag hade i halkan, klart bättre än dom schwalbe däck jag haft innan.
Antar att det ä

Var läste du det Niclas? Trodde Benny körde Bontrager.

Det trodde jag med att han skulle.