Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykelDagens mest hängivna cyklist
You need to log in to create posts and topics.

Åkte Arningeleden idag (hårt trafik väg i norra stockholm) vid lunchtid ungefär. Arningeleden är en 80km/h väg med 1 fil i vardera riktning där bilarna håller allt mellan 80-100km/h. Inte helt ovanligt att det ligger bilar i diket längs med vägen. Snö och

Är inte en sådan handling att be om stryk?

Ibland finns det inget alternativ om du inte har ett miljöförstörande fordon. Särskilt vintertid när entreprenörerna saboterar allt som itne spyr ut avgaser.

cyklade igår på E22 i Blekinge. Otroligt vilken hänsyn bilisterna tog. jag blev varm om hjärtat.

va? blev han inte på körd och skylldig att betala böter?
Det var det värsta...Det finns hopp 😀

Det "fina" med Arningevägen är att det inte finns något alternativ. Det är vägen och inget annat som gäller. Sommartid tycker jag den är helt OK att cykla på, förutom bron över Norrortsleden som är lite trång.

Har cyklat hela vintern i Stockholm och jag måste ge bilisterna, okey några undantag finns, en eloge. Precis som i Blekinge tycker jag att de visar en helt annan hänsyn under vintern än resten av året.