Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykelErsätta gammal frihjulkassett?
You need to log in to create posts and topics.

12

Hej!

Min gamla 6-delade frihjulskassett (suntour) rasade i helgen och måste nu bytas, skulle denna funka?
http://www.biltema.se/products/product.asp?iSecId=1082&iItemId=145798
med en gammal bakväxel för sexdelat?

dvs går det att justera in så man iaf ak

Lämna in till cykelhandlaren och se ifall han har någon liggande.

Bakväxeln är inget problem. Om du har ett 6-stegat växelreglage kan det bli svårigheter däremot.

Kolla på gamla Engdahls (mitt emellan Lisebergs södra ingång och Korsvägen).

De nya ägarna har slängt det mesta, men inte allt.

Åby Cykel och Motor (i Mölndal) kunde förse mig med ett 6-delat frihjul för ett tag sedan. Det kan hända att de har flera liggande.

Min gissning är att ditt baknav är 126 mm. Det är tveksamt att det finns plats för 7 normalstora kuggringar där bak. SunTo

Suntour-frikransar har standardgänga har jag för mig, så det går säkert att få tag i en sexdelad frikrans som passar hos vilken seriös cykelhandlare som helst.
http://www.duells.se/katalog/Catalogue.aspx?nid=326548&search=prod&lcid=1053#params:nid=100587&

Tyvärr, Gunnar. Där tror du fel. Att gräva fram dessa komponenter till 80-talets cyklar blir svårare och svårare. Hittar man något, och vill behålla cykeln länge, ska man köpa 2 åt gången. Det är inte säkert att det finns något kvar nästa år.

Kolla med Tyson också. Han kan nog vaska fram det mesta.

I nödfall får man väl byta nav. Det kommer jag att göra när min sista Maillardkassett är slut. Då får jag samtidigt lite övning i hjulbygge.

Ok, många bra förslag!
Skulle kanske berättat att cykeln är dömd att donera ramen till mitt nästa fixie-projekt. Ambitionen var snarare snabbt och billigt göra den användbar de i nån månad till innan delarna kommer med posten!

Vet inte om tiden räcker t

12