Forum

Forum Navigation
You need to log in to create posts and topics.

Har haft min FR60 i drygt 1 år. Tidigare tycker jag att sträckan verkade helt ok när jag kontrollmätte då och då på olika kartor. Nu när jag sprang Lundaloppet (10 km) blev det 9,53 km på Garmin. Idag sprang jag 7,41 enligt Garmin och 7,8 enligt kartan. T

Dags att kalibrera om fotpoden?

OK, då måste jag erkänna att jag aldrig fattade hur man skulle kalibrera den så det är aldrig gjort. Verkade funka hur bra som helst ändå. Är det något du kan förklara på ett enkelt vis??

Nej. 🙂 Har adlrig haft fotpod. Står nog i manulen hur man gör.

Ja, det står i manualen, om man går in på inställningarna för fotpoden kan man kalibrera den där, antingen genom att köra den mot GPS:en 1km, eller som de egentligen rekommenderar, mot en kontrollmätt sträcka, t.ex 2 varv på en 400m bana.

...fast man riskerar att få sämre exakthet när man springer i terräng om man kalibrerar den på en platt löparbana.