Quote from Guest on 14 November 2010, 16:52Behöver köpa ett par nya, nu går det ju att få kolfibervarianter för vettiga pengar. Dock så fick jag höra i somras att de spricker väldigt lätt, antar att det är för tunt gods i dom.
En ska sitta på ramen och två bakom sadeln.
Behöver köpa ett par nya, nu går det ju att få kolfibervarianter för vettiga pengar. Dock så fick jag höra i somras att de spricker väldigt lätt, antar att det är för tunt gods i dom.
En ska sitta på ramen och två bakom sadeln.
Quote from Funbeat user on 14 November 2010, 17:02Tacx Tao carbon har hållit två år för mig. Gillar deras anordning för flaskor bakom sadeln. se tex
http://www.bike-discount.de/shop/k122/a9268/sattelklammer-fuer-flaschenhalter.html?mfid=124
Tacx Tao carbon har hållit två år för mig. Gillar deras anordning för flaskor bakom sadeln. se tex
http://www.bike-discount.de/shop/k122/a9268/sattelklammer-fuer-flaschenhalter.html?mfid=124
Quote from Funbeat user on 14 November 2010, 17:06Om det är på din Cervelo du ska sätta dem, så vill jag bara försiktigt påpeka att bakom sadeln anses vara ett ganska dåligt ställe att sätta flaskor på. "Torpedo"-mount i aerobaren är det nya svarta.
Om det är på din Cervelo du ska sätta dem, så vill jag bara försiktigt påpeka att bakom sadeln anses vara ett ganska dåligt ställe att sätta flaskor på. "Torpedo"-mount i aerobaren är det nya svarta.
Quote from Funbeat user on 14 November 2010, 17:12Varför är det en dålig lösning att ha flaska bakom sadeln? Tycker det funkar på min P2.
Varför är det en dålig lösning att ha flaska bakom sadeln? Tycker det funkar på min P2.
Quote from Funbeat user on 14 November 2010, 17:22För att det ger större luftmotstånd än andra normala placeringar?
Läs mer här tex. http://www.analyticcycling.com/RiderAeroStudy.html
För att det ger större luftmotstånd än andra normala placeringar?
Läs mer här tex. http://www.analyticcycling.com/RiderAeroStudy.html
Quote from Funbeat user on 14 November 2010, 17:24Och då har man inte tagit hänsyn till att man antagligen fångar betydligt mer vind när man ska plocka en flaska bakom rumpan.
Och då har man inte tagit hänsyn till att man antagligen fångar betydligt mer vind när man ska plocka en flaska bakom rumpan.
Quote from Funbeat user on 14 November 2010, 18:04OK. Men jag tycker flaska bakom sadeln är en bra lösning på långrundor/träning. Fö så tränar jag inte heller med skoöverdrag och tempodräkt.
OK. Men jag tycker flaska bakom sadeln är en bra lösning på långrundor/träning. Fö så tränar jag inte heller med skoöverdrag och tempodräkt.
Quote from Funbeat user on 14 November 2010, 18:20Anledningen till att man vill ha flaskor under sadeln är väl att man vill ha med mer än två flaskor. Därför är väl en jämförelse med rammonterat ganska överflödigt. Det är ju inte det ena eller det andra.
Anledningen till att man vill ha flaskor under sadeln är väl att man vill ha med mer än två flaskor. Därför är väl en jämförelse med rammonterat ganska överflödigt. Det är ju inte det ena eller det andra.
Quote from Funbeat user on 14 November 2010, 18:24TS vill ha tre flaskor. Då är det bäst med två på ramen och en i aerobaren. Och att blanda in skoöverdrag är lite töntigt, det är inte som att det kostar ngt att sätta flaskorna rätt.
TS vill ha tre flaskor. Då är det bäst med två på ramen och en i aerobaren. Och att blanda in skoöverdrag är lite töntigt, det är inte som att det kostar ngt att sätta flaskorna rätt.
Quote from Funbeat user on 14 November 2010, 18:28David: Har du köpt den Tacxhållaren för sadeln? Jag har den och jag tyckte den var usel rent ut sagt. Hur jag än drog åt skruven i leden så så vred sig stället ner så att flaskorna låg horisontellt, med ökad risk för att tappa dom. Jag tog bort sadelfäste
David: Har du köpt den Tacxhållaren för sadeln? Jag har den och jag tyckte den var usel rent ut sagt. Hur jag än drog åt skruven i leden så så vred sig stället ner så att flaskorna låg horisontellt, med ökad risk för att tappa dom. Jag tog bort sadelfäste