Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumSå fungerar FunBeatGlidande medelvärde
You need to log in to create posts and topics.

12

En snabb fråga, vad innebär glidande medelvärde i analysen?

Ett glidande medelvärde över 30 dagar betyder att medelvärdet räknas på de senaste 30 dagarna. Effekten blir att du får ett medelvärde som varierar dagligen baserat på din träning den senaste månaden. Det är alltså inte ett medelvärde över all din träning

Jag vill gärna förtydliga lite...

Ett glidande medelvärde på en serie värden används oftast för att jämna ut serien.
Lämpligt är att använda ett ojämnt antal värden tex 3 (För att göra ett enkelt exempel).

Om man då har tex värdena 37 57 24 32 42 45 54

Får jag hyra in dig Christer? Jag har en kurs i statistik som jag inte begriper och du verkar ju som en slipad gubbe som förklarar så att man förstår.

Har du inte en rätt duktig matematiker närmare till? 😉

Han är säkert bra mycket duktigare än jag. Jag jobbade med sånt här 1970-1986 ungefär. Sen dess har det långsamt fallit i glömska - bara det mest elementära sitter kvar!

Vilka delar av cerebrum har du redan pensionerat?

Statistikdelen.

Jag skulle också kunnat svara "Det kommer jag inte ihåg" - men det hade ju varit oseriöst!

Det är tröstefullt att du är seriös.

Uj, förlåt TS för att jag drev denna tråd åt fel håll.

Jo, jag har en doktor här hemma men han sysslar mest med att spruta vätskor och grejer. Strömningsmekanik kallas det visst (H)

12