Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykelHjälp med råd inför cykelköp
You need to log in to create posts and topics.

12

Hej, skulle behöva era råd. Är så att jag ska köpa ny cykel. Har lite kontakter så jag kan få grymt bra pris på Merida cyklar, så jag vill hitta någon som passar mig.
Vad ska jag ha cykeln till då? Jo jag ska cykla Hinsingen runt, Tjejvättern, minicykelse

Om du har bra kontakter med meridaåterförsäljare så kanske du ska höra med dom?

Som jag skrev nyss, har redan fått lite rekomendationer av han men vill ha era åsikter oxå.

Om du ska ha en merida så köp denna
bild:http://www.grahns.se/image.asp?bild=357017.jpg&fakt=100&size=500

edit: MERIDA ROAD JULIET 904, VIT/ROSA

Cia,

jag tycker att du skall titta runt hos lite olika cykelaffärer - det är möjligt att de kan ha något av fjolårets modell billigt.

Kolla åtminstone på Cykel City vid Skanstorget och kanske också Cykelmagneten i Falkenberg (du kan ju ringa och fråga s

Med 9000kr mena jag det som står på deras rek. priser, sen vad det slutgiltliga priset blir får vi se hur mycket jag lyckas flörta med dom 😉
Hade ju tänkte mig någon hybrid eller något annat bra för ändanmålen som jag skrev. Är alltså ganska nybörjare,

Kollade på Merida åt min sambo. Tjejmodell är nog bra för dig, det var lite för breda styren o långa styrstammar på killcyklarna.

Rakt styre är lättare när man är ovan, och i stan. Men cyklar du långturer är bockstyrets olika möjligheter betydligt sköna

Cina:
Meridan verkar bra, men kolla så att den passar dig.
Det är viktigare än både färgen (och priset)

Jag tycker dessutom att bockstyre är överlägset även i stan.
Det är tex lättare att komma fram med ett smalt styre.

Kolla CykelCity och Bikeplace i Göteborg, men framförallt Cykelmagneten i Falkenberg.

http://www.cykelmagneten.se/

http://www.cykelcity.se/

Tack för alla svar! Nu har jag lite mer att kika på och tänka på. 🙂

12