Quote from Guest on 30 May 2007, 19:40Huva, snart är det dags. Efter mycket om och men blir min cykelloppspremiär Halvvättern. Frågan är vilket tempo man vågar sikta på? Det vore ju kul med en så bra tid som möjligt, men om jag skulle behöva bryta skulle nog både tränings- och tävlingslustan
Huva, snart är det dags. Efter mycket om och men blir min cykelloppspremiär Halvvättern. Frågan är vilket tempo man vågar sikta på? Det vore ju kul med en så bra tid som möjligt, men om jag skulle behöva bryta skulle nog både tränings- och tävlingslustan
Quote from Fredrik Närenfors on 30 May 2007, 19:50Halvvättern är ingen tävling. Det är ett motionslopp.
Håll den fart du klarar tills du inte orkar längre och blir avhängd av klungan du åker med. Haka sen på nästa klunga.
Tycker du det går för sakta så hakar du på eventuella klungor som kör om dig.Ligg
Halvvättern är ingen tävling. Det är ett motionslopp.
Håll den fart du klarar tills du inte orkar längre och blir avhängd av klungan du åker med. Haka sen på nästa klunga.
Tycker du det går för sakta så hakar du på eventuella klungor som kör om dig.
Ligg
Quote from Emma Sjöberg on 30 May 2007, 21:24Men kör du på en viss tid får du en annan medalj eller nåt!
Lyssna på kroppen, låt den avgöra farten så kommer det här gå som en dans! Att hänga på klungor kan vara mycket energibesparande samtidigt som det håller farten uppe! !
Men kör du på en viss tid får du en annan medalj eller nåt!
Lyssna på kroppen, låt den avgöra farten så kommer det här gå som en dans! Att hänga på klungor kan vara mycket energibesparande samtidigt som det håller farten uppe! !
Quote from Elisabeth Mosleth on 31 May 2007, 18:40Ibland är det lika bra att lämna cykeldatorn hemma, oftast kan man köra mycket fortare än vad man tror. Känn efter hur det känns i benen istället.
Ibland är det lika bra att lämna cykeldatorn hemma, oftast kan man köra mycket fortare än vad man tror. Känn efter hur det känns i benen istället.