Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykelHur kan jag cykla utan att få ont …
You need to log in to create posts and topics.

12

Har ganska nyligen börjat cykla racer. Tycker det är enormt kul och vill kunna cykla mer, längre och oftare. Jag har bara ett problem - och det är att jag får så förbaskat ont i baken - eller snarare där fram! Har ni tjejer några tips på hur man kan undvi

http://www.funbeat.se/discussion/show.aspx?ThreadID=759164

Du finner sikkert det du trenger her. (t+)

Oavsett sadel och byxor och salvor så tycker det viktigaste är hur man sitter. Även om min sadel är rak så får jag ibland påminna mig om att verkligen sitta på sittknölarna, att inte glida fram eller svanka utan sitta kvar på sittknölarna och ha överkropp

Jag har oxå nyss börjat, och det jag lärt mig är att det är framförallt viktigt att sadeln är rätt inställt. (Många pratar om olika sadlar.)
Ha med verktyg och stanna och justera sadeln om så behövs under tur.

Jag fick en revolution en dag när jag verkli

I stort sett fritt?!?! Nu blir jag avundsjuk. Hur sjutton ser din sadel ut :D? Jag har utskuren sadel men inte *** hänger nåt fritt här inte.

Haha, enligt min cykelvän Nina, har jag en döda-sadel, från 80-talet. 🙂
Hänga fritt var väl lite att ta i, men det kändes förvånansvärt bra mot innan. Sitta lite är ju OK, men det kändes tydligt att det kändes super!

Hårda 80-talssadlar är fina grejer.

Hårda 80-talsrocklåtar är också fina grejer. 🙂

Den här från något sekel sedan
http://www.brookssaddles.com/en/Shop_ProductPage.aspx?cat=saddles+-+touring+%26+trekking&prod=B17+Imperial

Med den här borde väl Fiffi hänga fritt?

http://www.trisports.com/blreismadras.html

ISM Adamo Tri Saddle

12