Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumSå fungerar FunBeatImportera rundor/kartor?
You need to log in to create posts and topics.

Hej!
Jag kan inte se att det går att importera rundor. Jag har en Polar-klocka som ger både HRM-fil och GPX-fil, så om man även kunde importera GPX-filen så skulle man slippa rita sina rundor för hand. Är det nåt som är på gång?
/Magnus

Du kan konvertera din gpx-fil till en zippad tcx-fil på http://www.mla.se/cs/ och sen importera den till funbeat.se

Ok, tack för det. Ska prova den konverteringen. Men jag har några följdfrågor: Varför ska man ange om det är löpning osv? Vad är "Moving average"?
/Magnus

En gpx-fil kan ju förstås genereras oavsett om man åker skidor, cyklar eller springer tex. Men såvitt jag vet finns det inget standardiserat sätt att ange aktivitet i gpx-filer vilket det däremot gör i tcx-formatet vilket gör att man få bistå med det själ