Quote from Guest on 16 May 2009, 12:15Denna sommaren har jag tänkt att börja sommarträna på cykel. Jag fick tips av en kompis att man får mer för pengarna om man köper från tyskland. Han tipsade om följande cykel:
http://www.ciclib.de/Cicli-B-Crook-105-10-fach.htm?shop=bornmann&SessionId=135
Denna sommaren har jag tänkt att börja sommarträna på cykel. Jag fick tips av en kompis att man får mer för pengarna om man köper från tyskland. Han tipsade om följande cykel:
http://www.ciclib.de/Cicli-B-Crook-105-10-fach.htm?shop=bornmann&SessionId=135
Quote from Berit Bengtson on 16 May 2009, 12:25Man får mkt cykel för pengarna om mna köper från Tyskland, precis som du har märkt.
Om du har språkproblem som du inte kan lösa mha tex GoogleTranslate eller en tysktalande kompis kan du alltid prova att ringa, det är fler tyskar som pratar bra engelska ä
Man får mkt cykel för pengarna om mna köper från Tyskland, precis som du har märkt.
Om du har språkproblem som du inte kan lösa mha tex GoogleTranslate eller en tysktalande kompis kan du alltid prova att ringa, det är fler tyskar som pratar bra engelska ä
Quote from Funbeat user on 16 May 2009, 14:44CicliB har i alla fall inte sex månaders leveranstid som till exempel Canyon.
De som jag vet har köpt av CicliB har fått sina cyklar i vettig tid.
CicliB har i alla fall inte sex månaders leveranstid som till exempel Canyon.
De som jag vet har köpt av CicliB har fått sina cyklar i vettig tid.
Quote from Funbeat user on 16 May 2009, 15:27Håkan: Anledningen att jag funderar på Crook modellen är pengarna. Jag vill ha en hyffsad cykel samtidigt som jag inte vill slänga ut allt för mycket pengar. Jag ska inte tävla, kommer nog inte (men man vet iof aldrig) köra någon Vätternrunda. Jag har pro
Håkan: Anledningen att jag funderar på Crook modellen är pengarna. Jag vill ha en hyffsad cykel samtidigt som jag inte vill slänga ut allt för mycket pengar. Jag ska inte tävla, kommer nog inte (men man vet iof aldrig) köra någon Vätternrunda. Jag har pro
Quote from Funbeat user on 16 May 2009, 15:43Troligtvis 51 om du har normal kroppsbyggnad och vill ha en liten frontalyta, annars 54 med en mer upprätt sittställning.
Troligtvis 51 om du har normal kroppsbyggnad och vill ha en liten frontalyta, annars 54 med en mer upprätt sittställning.
Quote from Funbeat user on 16 May 2009, 17:45Har du funderat på vad du gör om det något fel på cykeln på en cykel du har köpt i utlandet?
Vem betalar returfrakt?
Om DU ska betala det, vad kostar det?
Hur länge blir cykeln borta?Det som tillsynes var billigt, kan bli dyrt på slutet.
Risken är kansk
Har du funderat på vad du gör om det något fel på cykeln på en cykel du har köpt i utlandet?
Vem betalar returfrakt?
Om DU ska betala det, vad kostar det?
Hur länge blir cykeln borta?
Det som tillsynes var billigt, kan bli dyrt på slutet.
Risken är kansk
Quote from Funbeat user on 17 May 2009, 09:47Jo Markku, visst har jag funderat på det. Helst köper man ju hos en lokal handlare, det är ju smidigast på alla vis, men då priserna kan skilja så mycket så vill jag ändå överväga utlandsköp.
Jag har varit hos en lokal handlare här i Umeå, där hade de en
Jo Markku, visst har jag funderat på det. Helst köper man ju hos en lokal handlare, det är ju smidigast på alla vis, men då priserna kan skilja så mycket så vill jag ändå överväga utlandsköp.
Jag har varit hos en lokal handlare här i Umeå, där hade de en
Quote from Funbeat user on 17 May 2009, 23:47Peter: Har du varit förbi på Händige Herrn ?, han har Sintesi som verkar rätt prisvärda om du vill handla lokalt (9995:- för en alu cykel med Campagnolo Veloce)
Peter: Har du varit förbi på Händige Herrn ?, han har Sintesi som verkar rätt prisvärda om du vill handla lokalt (9995:- för en alu cykel med Campagnolo Veloce)
Quote from Funbeat user on 18 May 2009, 16:21Nej Thomas det har jag inte varit. Det blev en Nishiki finisher till slut, köpte den på team sportia.
Nej Thomas det har jag inte varit. Det blev en Nishiki finisher till slut, köpte den på team sportia.
Quote from Funbeat user on 18 May 2009, 16:58(t+)
Dom är faktiskt ruskigt bra att ha göra med, jag har alltid varit nöjd med service och bemötande där !
(t+)
Dom är faktiskt ruskigt bra att ha göra med, jag har alltid varit nöjd med service och bemötande där !