Forum

Forum Navigation
You need to log in to create posts and topics.

Merida Racer 901 -2006. Svart/Röd/Vit,

Perfekt nybörjarracer som gått ca 200 mil i mkt bra skick.
Storlek SMALL DVS 49-53 C-T. Ca 1,65-1,75 i längd så passar den perfekt.
Växlar: Shimano SORA
Aluminiumram och standardhjul m.m.
Pris: 4500 kronor.

Ä

Jag köpte en likadan begagnad Merida årsmodell -04 och jag betalade 4000kr tror jag men då fick jag med en anmälan till Vätternrundan. Detta gjorde jag inför vätternrundan 2006. 4500kr är för dyrt tycker jag iaf.
I övrigt tycker jag att det är en bra nybö

Jag säger som John.
Det är lite dyrt. Du borde kunna pruta minst en 1000-lapp.
Annars kan du lägga på lika mycket och få en ny likvärdig fjolårsmodell hos någon handlare med restlager.

Jag har en sån, Merida Road 901. (L)

Jag köpte den begagnad och betalade 3000:- förra våren.
För min del är den perfekt. Jag gillar min Merida skarpt 😉

Jag köpte en ny Merida 901 på rea i januari, 5.600 kr utan pedaler (ord.pris 7.000 kr). Den köptes för vinterträning i regn och grus och jag ville inte lägga allt för mycket pengar på en extra cykel. Idag har den passerat 25 mil och hittills är jag nöjd.

3000kronor ska du ge 4500kronor är för mycket för en racercykel med den utrustningen, tycker om jag får ge dig ett råd att du ska köpa en ny cykel, finns bra nybörjarcyklar för runt fem till sex tusen.

MVH Henrik.

Tack för alla tips och råd. Det lutar åt att jag köper nytt. Solen skiner, vägarna är torra och jag är ruskigt sugen 🙂