Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumTriathlonOlika våtdräkter
You need to log in to create posts and topics.

Vad är skillnaden mellan tex Orca Equip och Orca S3. Båda kostar ungefär lika mycket. Och mot andra i prisklassen 1500:- ?

Enligt Orcas websida så har S3 = SmoothSkin och Eqiup = Hydrocell men jag kan inte hitta vad de betyder. Triathlon Plus ger Equip högt betyg, högre än dyrare dräkter tom. Tyvärr så är inte S3:an med där. Equip finns från £ 139 (2010) hos http://www.tfn.uk.com &

Jag har en equip, det var vad jag fick tag på åt det hållet med kort varsel när jag behövde köpa förut. Men jag tycker också att det är knapert med information om vad de olika dräkterna är och har inte förstått den verkliga skillnaden.

Fick svar från Orca:

Hi - the S3 is our entry level wetsuit, while the Equip is slightly more expensive as it has a slightly different design. The main difference is that the Equip has 1.5mm neoprene on the arms to provide more flexibility.

Regards,
Sim