Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumTriathlonPlanet X ramar och hjul.
You need to log in to create posts and topics.

12

Hej,

Sitter och kollar runt lite på planet X hemsida och måste säga, att dom har ju väldigt billiga ramar och hjul.

Är det ett lågbudget märke som suger totalt eller är dom helt ok? Man får ju ganska mycket för pengarna om inte annat. (om dom inte suger

Martin Flinta på http://www.multisportspecialisten.se/ har haft en del Planet X och jag har för mig att han även cyklade på det innan det blev Avèlo. Nu hittade jag bara ett par hjul från Planet X på siten.

Häggs var först och verkar fortfarande ha Planet-X.
http://www.haggs.nu/catalog/index.php?cPath=21

Anders Rimén har väl en Planet-X-hoj om han inte bytt?

Nej, han har Planet-X-hjul på en Argon 18-hoj. Jag har, däremot, Planet-X-allt-utom-hjul.

Hej,

Christer Gustavsson är du nöjd med dina prylar? man blir ju lite misstänksam iom att dom är så billiga.

Köpte du i Sverige eller direkt från deras site?

MVH

Adrian

Du får vad du betalar för. Det finns en korrelans mellan produkt/egenskaper och pris.

Jag köpte från Multisportsspecialisten förra sommaren. Ramen (inkl framgaffel och sadelstolpe) och styret är det som är Planet-X-specifikt och dem har iallafall jag inte hittat något fel på. Övriga detaljer är standardkomponenter som används på en massa o

Visst är det så, David, och vad man väljer beror helt på hur man vill kompromissa, om man inte har råd med allt. Det kan vara värt att köra med lite enklare komponenter och satsa mellanskillnaden på en vecka på Mallis istället, t.ex.

Hej,

Hänger helt med på att man får vad man betalar för, det jag klurar lite över är,

Köper man en planet X ram så går den ju och cykla på och tävla med, uppenbarligen eftersom några gör det, och då uppfyller dom ju mina krav.

frågan är, hur mycket man

12