Forum

Forum Navigation
You need to log in to create posts and topics.

(Valde denna grupp, framför Cykel och Pulsbaserad träning)

Jag provkörde en enklare cykeltrainer (en sån här tror jag, köpt för drygt ett år sen: http://www.jibo.se/elite-volare-pack-p-804-c-165.aspx) och använde pulsklockan (Garmin 310xt) för att mäta t

Meh! Gjorde ett nytt försök och hittade träningsformen. Var tvungen att söka på "trainer" och då gick det utmärkt. Varför kommer den inte fram bland alla förslag när jag skriver "cykel"?

Vad sägs om "Cykling - trainer" som träningsform?

Sträcka går väl att mäta om du har en kadens/hastighetssensor på cykeln (Garmin GCS-10 tror jag att det heter) som är parad med din 310XT. Men i ärlighetens namn är hastighet och sträcka egentligen inte e

Cykling - Trainer är nog det mest riktiga.
Att den intekommer upp beror nog på att den sorterar ibokstavsoedning, och som förslag(högt i listan) kommer bara träningsformer du redan har registrerat pass på.

Min trainer mäter "sträckan själv)

Tack för svar! Nu när jag registrerat passet en gång kommer det ju upp, men jag undrar fortfarande varför listan (i rullningslisten) tar slut efter "Cykling - mountainbike". Finns det nåt annat sätt att leta (förutom att skriva in "trainer" då som jag gjo

Det finns en maxgräns på hur många som visas.

Jag har skrivit ett skript som gör att alla träningsformer visas i en rullista. Installera Greasemonkey eller Tampermonkey beroende på om du kör Firefox eller Chrome och installera sedan skriptet.
http://www.