Quote from Guest on 25 January 2010, 19:06Håller på att rengöra min hybrid
http://www.funbeat.se/equipment/show.aspx?EquipmentID=8148
och har nu kommit till rulltrissorna på bakväxeln.Varför är det två olika sorters lager på dom? Blev nyfiken vad anledningen till det är?
Den med keramiskt lage
Håller på att rengöra min hybrid
http://www.funbeat.se/equipment/show.aspx?EquipmentID=8148
och har nu kommit till rulltrissorna på bakväxeln.
Varför är det två olika sorters lager på dom? Blev nyfiken vad anledningen till det är?
Den med keramiskt lage
Quote from Funbeat user on 25 January 2010, 19:16Demontera. Rengör minutiöst. Återfetta med ändamålsenlig lubrikant. Återmontera. Kolla ev glapp (ska vara ett minimalt lateralt glapp på trissan närmast kransen). Njut.
Ändamålsenlig lubrikant: Kolla vad tillverkaren av dina trissor rekommenderar. Annars
Demontera. Rengör minutiöst. Återfetta med ändamålsenlig lubrikant. Återmontera. Kolla ev glapp (ska vara ett minimalt lateralt glapp på trissan närmast kransen). Njut.
Ändamålsenlig lubrikant: Kolla vad tillverkaren av dina trissor rekommenderar. Annars
Quote from Funbeat user on 2 February 2010, 08:39Nä, rulltrissorna är inte så dyra.
Men mina var inte direkt slitna utan smutsiga med mycket "bös" i.
Så jag ville ha tips på hur ni rengör och smörjer dom.
Jag har beställt fett nu så börjar med att prova det.Min undran var egentligen varför det är olik
Nä, rulltrissorna är inte så dyra.
Men mina var inte direkt slitna utan smutsiga med mycket "bös" i.
Så jag ville ha tips på hur ni rengör och smörjer dom.
Jag har beställt fett nu så börjar med att prova det.
Min undran var egentligen varför det är olik
Quote from Funbeat user on 2 February 2010, 09:00Det har jag också undrat, Tobias. Jag har ett svagt minne att jag visste, för länge, länge sedan. Jag tror att det enklaste lagret ska vara längst ned. Men jag glömmer varför. (Det har ingen stor uppgift och ska bara slösa kedjan vidare ... ? )
Det har jag också undrat, Tobias. Jag har ett svagt minne att jag visste, för länge, länge sedan. Jag tror att det enklaste lagret ska vara längst ned. Men jag glömmer varför. (Det har ingen stor uppgift och ska bara slösa kedjan vidare ... ? )
Quote from Funbeat user on 2 February 2010, 09:42Jag rengör kedja o trissor vid behov och väntar inte tills det rasar.
Fett på sprayburk och 10-30 olja fungerar bra på vintern.
Jag rengör kedja o trissor vid behov och väntar inte tills det rasar.
Fett på sprayburk och 10-30 olja fungerar bra på vintern.
Quote from Funbeat user on 2 February 2010, 10:49Hmm.
Ofta håller lagrena bättre än trissorna 🙁
Hmm.
Ofta håller lagrena bättre än trissorna 🙁
Quote from Funbeat user on 2 February 2010, 10:50Trissan närmast kasetten ska kunna röra sig lite mer i sidled för att växlingarna ska gå smidigt (när kedjan är påväg i sidled). Därför är det olika lager/utformning.
Trissan närmast kasetten ska kunna röra sig lite mer i sidled för att växlingarna ska gå smidigt (när kedjan är påväg i sidled). Därför är det olika lager/utformning.