Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykelSadel till tjej
You need to log in to create posts and topics.

12

Hej!

Letar efter en ny sadel till min racer. Vill ha en sadel som är anpassad för tjejer. Någon som har någon eller ngt märke/återförsäljare (helst i södra Sverige) att rekommendera?
Tacksam för hjälp:)
Mvh Emma

Här finns ett helt gäng att välja på:

http://www.cyclecomponents.com/2/sv/artiklar/racer_cross/komponenter-3/sadlar-2/dam-9/index.html

Cykel City i Lund har låne-testsystem på sadlar.

Generellt gäller att kroppstyngden, till största delen, ska tas upp av sittknölarna. Du känner dessa om du trycker på stjärtmusklerna mitt på. Därför är bredden på sadeln ett viktigt mått. En för smal sadel gör att den trycks upp mellan sittknölarna. En f

Det finns inte för hårda sadlar om de passar. Däremot för mjuka.

Tack så mycket för tipsen!:) Nu ska jag leta sadel!

Om du kan tyska så har du ett sadeltest att köpa för 2 euro här:
http://content.delius-klasing.de/interfaces/payment/?id=6006

Har inte tidningen framför mig just nu men om du är intresserad så kan jag kolla vad som rekommenderas och ge dig några tips.

Min skoltyska är nog tyvärr inte mycket till hjälp i detta fallet!
Men du får jätte gärna kolla om du känner att du vill och hinner:) Tar tacksamt emot all hjälp jag kan få.. Har varit på jakt efter en ny sadel i snart ett år nu.
Tänkte gå ner till cykel

Har provat diverse sadlar för tjejer, kör en selle italia lady gel flow på hybriden till jobbet, men den allra bästa skönaste har jag på racern, en Selle Italia SLR, den får jag aldrig ont av! Lycka till med köpet!

Vi killar får inte ont av fel sadel. Vi får inga barn.

12