Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykelSurly-Long Haul Trucker. Frågor!
You need to log in to create posts and topics.

Hej!
Jag undrar om någon här har erfarenhet av Surly Long Haul Trucker för långfärdscykling och så fall skulle kunna bistå med lite tips och erfarenhet.
Jag tänkte köpa en ram och sedan välja del för del för att få en riktigt bra och hållbar långfärdscyke

Jag har kört en del med TREK:s 520, som har motsvarande spec. Den funkar väldigt bra i det praktiska.

Hej!
Om du är grön i ämnet, tycker jag att du skall köpa en komplett cykel, sedan när du blir med erfaren byta ut delar som du är missnöjd med.

Om man utgår från den här speccen http://surlybikes.com/bikes/long_haul_trucker/bike_specs

så skulle jag nog byta klingor och kassetten, ifall du inte ska ha 25 kg+ i packning och tänkt ta dig genom alperna, 26 fram och 32 bak är rätt extremt som lättast

Tack för förslag!

Ja, jag är ganska ny i ämnet cykel och kan inte meka heller så särkillt bra själv heller. En tanke är ju att köpa ramen bara och sedan låta en duktig cykelkunnig reparatör färdigställa cykeln med optimala komponenter.
Ja, packningen bli

Yes det är den specen som gäller.

http://surlybikes.com/bikes/long_haul_trucker/bike_specs

Ok, då kanske man ska byta de komponenterna.