Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykelTips på billig trainer
You need to log in to create posts and topics.

Letar efter en bra och billig trainer. Har än så länge bara kört på Biltema-varianten, men vill åt mer motstånd. I övrigt behöver det inte vara alltför avancerat. Någon som har nåt tips?

Funderar själv på denna, bra pris i alla fall.
http://decathlonsmaprodukter.tictail.com/product/8164386

Köpte en Tacx Blue Matic på XXL för 1 månad sen för 750:-
Nu verkar den inte finnas kvar på deras hemsida xxl.se
Kolla i nått varuhus om den finns kvar..
700 Watt
http://www.tacx.com/en/products/trainers/blue-matic

Hans - Det där skulle absolut kunna vara nånting! Har även kollat på Tacx Blue Motion, men ärligt talat förstår jag inte riktigt vad som skiljer dem åt... De ligger relativt lika i pris dessutom. Är det nån som kan förklara skillnaden?

Robert - Har kollat runt på de butiker vi har i närheten, men det ser rätt kört ut där. Möjligtvis om de kommer tillbaka senare men jag behöver en så snart som möjligt känner jag.

http://www.biltema.se/sv/Fritid/Cykel/Tillbehor/Teknik-och-traning/Traningsstall-med-magnetmotstand-27277/

999:- på biltema, funkar som en bra lampa, lysande! 🙂 Haft min i 2 år och inga problem, kör med trainerdäck för att de håller längre och enligt ry

Har själv en från Biltema nu, men vill kunna lägga på mer motstånd än vad som går på den. Till längre pass funkar den riktigt bra, men just till intervallpass och liknande vill jag åt mer motstånd.

Jag blev rekommenderad att inte köpa Tacx Blue Matic av personalen på XXL eftersom den inte riktigt klarar hårdkörning, för lite motstånd helt enkelt.
Han körde inte tricket med att jag skulle köpa en dyrare istället så rådet stämmer nog.

Om det bara finns en möjlighet att skaffa nåt som är lite dyrare så skulle jag nog rekommendera det ändå. Min erfarenhet är att det lönar sig i längden.

Jag köpte denna http://www.stenstromscykel.se/elite-trainer-p-2012-c-290.aspx och jag kan verkligen

1299 som dessa kostar känns som en rimlig peng att lägga på trainer då jag inte är ute efter nåt jätteavancerat. Sen vet jag inte riktigt vad som är bättre o sämre i den prisklassen...