Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykeltränings program
You need to log in to create posts and topics.

Hej har precis köpt mig en trainer till min racer och skulle behöva ha lite tips på träningsprogram. Mitt mål är att tappa ca 10 kilo och förbätra konditionen. vill helst ha hjälp med ett tid och pulsbaserat program. Jag är inte helt nybörjare utan har en

Sök på Spinervals.

Jag tar inspiration av detta: http://www.training4cyclists.com/wintertraining.pdf

Följer inte slaviskt, men använder framförallt passen som grund för egna pass. Det finns även program (och instruktioner för tester) hos Tacx (http://www.tacx.com/tacx-coac

Kör distanspass utomhus och ta till vara möjligheten.

Enklaste sättet att köra distanspass är att åka med en klubb. Då har man en trevlig press på sig att komma.

Svårt så här års, men om du vill bli av med 10 kg, så fungerar det.

""Mitt mål är att tappa ca 10 kilo och förbätra konditionen.""

Først lite salt i såret: Du skal sykle utrolig mange timer for å slanke bort 10 kg.
Du må i tillegg kutte ut potatis og og 80% med brød.

NPNG, gäller kanske för dig ... men du har kanske inte 10 överflödiga kilo och måste ta till speciella åtgärder för att bli av med 10.

Men för oss vanliga dödliga, så behöver man inte göra mer än cykla. Äta som du vill (du hinner ändå inte att äta så myc

"Men för oss vanliga dödliga""
Daniel: tror bestemt at jeg hører med i den gruppen .

Jeg hvet av erfaring at sykling alene, ikke er tilstreklig til å redusere vekten.

Trening gir økt matlyst, så om calori-inntaket er større en forbruket oppnår en ikke v

Nja, jag ville inte bråka eller så. Jag utgick från min egen erfarenhet.

Jag slutade snusa och gick upp 12 kilo. Det var inte kul.

När jag började cykla på lite mer amatörmässigt "allvar", så tog det tid (några månader), men jag lyckades gå ned 14 kilo.

Ät mycket potatis. En av de få saker Viktväkterna fattade rätt!