Forum

Forum Navigation
You need to log in to create posts and topics.

Hej hej,

jag tänkte köra en lite seriösare satsning på olympisk distans nästa år. Och när jag satt och kikade lite i reglerna förstår jag att bara vissa clip-on-bågar är tillåtna. Är det vissa modeller eller är det viss storlek som avgör om det är tillåt

Inte en aning om bågarna men jag har fattat det som att det mest är typ EM, VM och OS som tillåter drafting på olympisk distans. Men det kanske är en jätteseriös satsning du ska göra. 🙂

Edit: Viss reservation för att jag inte har någon koll. 😉

Senior- och juniorklass på SM och Svenska cupen i Sprint och olympisk distans brukar tillåta drafting.

Ja, det går snabbare med bågar om man använder dem rätt.

aha, jag missförstod nog reglerna lite. Så "vanligtvis" är det alltså inte tillåtet med drafting och tempocyklar och de flesta sorters tempobågar är tillåtna?

--Anders

Ungefär så, ja.

Kör du age group är vanligen inte drafting tillåten nej, och då är det tempohoj som gäller om det ska gå riktigt fort, eller valfria cliponbågar på linjecykeln.