Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumTriathlonVilken typ av träning ger mest
You need to log in to create posts and topics.

Körde min första lilla triathlon i Väsby idag, var kul och inspirerande inför mitt mål som är stockholms triathlon.

Gick rätt så ok, men det finns ju ändå utrymme för lite förbättring. Nu har jag lite funderingar om vilken träning som skulle göra mest fö

Det är nyttigt att träna växling mellan cykel och löpning.

I förhållande till din löpning har du rätt rejäl förbättringspotential på cyklingen. 🙂

Misstänkte det, ska försöka lägga in några cykelpass (med löpning efter) .

Vad är det som gäller för cykelpass? Intervaller, kort och snabbt, långt och långsamt eller möjligtvis långt och snabbt 🙂

Du tränar ju inte sådär jättemycket och om du bara ska köra något enstaka cykelpass i veckan skulle jag helt klart satsa på hårt och kort (intervaller av något slag). Var vaksam på skador bara.

Som de andra säger så är det cykeln och löpningen du kan lägga krut på. Dock tycker jag du ska köra en del med våtdräkten när den kommer. Det blir lite mer ansträngning för axlarna.

Var tävlingen idag kul?

Har haft lite dålig motivation på sistone, men hoppas kunna komma igång lite mer nu. Lite cykel-intervaller alltså, typ 5minuters kanske kan vara nåt?

Sen lite cykelpass med löpning efter.

Tävlingen i söndags var kul, bra arrangerat, synd bara att det b

Det verkar som att cyklingen igår tog en del, var riktigt sliten idag när jag var ute och sprang.

Chris Carmichael tipsar om olika träningspass med start på http://www.trainright.com/articles.asp?uid=4460&p=4347