Quote from Guest on 16 January 2011, 19:00Hej och suck.
De senaste 2 veckorna har inte min Garmin 310XT fungerat. Den hittar inga satelliter. Jag har varit ute massor gånger och testat men den vill inte. Jag har kunnat ta tiden och får in pulskurvor efter träningspassen, men jag ser inget avstån
Hej och suck.
De senaste 2 veckorna har inte min Garmin 310XT fungerat. Den hittar inga satelliter. Jag har varit ute massor gånger och testat men den vill inte. Jag har kunnat ta tiden och får in pulskurvor efter träningspassen, men jag ser inget avstån
Quote from Funbeat user on 16 January 2011, 19:10Låter på mig som ett hårdvarufel, antingen antenn eller GPS-enhetens kontakt med resten. Blir nog att reklamera.
Låter på mig som ett hårdvarufel, antingen antenn eller GPS-enhetens kontakt med resten. Blir nog att reklamera.
Quote from Funbeat user on 16 January 2011, 21:45Se till att du är på ett ställe där det är helt öppet (syn mot horisonten åt så många håll som möjligt) och stå still tills klockan får fix.
Om man rör sig får den svårare att få fix.
Se till att du är på ett ställe där det är helt öppet (syn mot horisonten åt så många håll som möjligt) och stå still tills klockan får fix.
Om man rör sig får den svårare att få fix.
Quote from Funbeat user on 17 January 2011, 09:59Det där med öppet runt om är inget problem. Då jag flyttat till Skåne så bor jag mitt på en åker...:-)
Brukar lägga ut klockan i trädgården medans jag går in och knyter skorna och fyller vätskebältet.
Det där med öppet runt om är inget problem. Då jag flyttat till Skåne så bor jag mitt på en åker...:-)
Brukar lägga ut klockan i trädgården medans jag går in och knyter skorna och fyller vätskebältet.
Quote from Funbeat user on 17 January 2011, 11:33Du har inte råkat stänga av GPS-funktionen av misstag?
Du har inte råkat stänga av GPS-funktionen av misstag?
Quote from Funbeat user on 17 January 2011, 12:15GPS är alltid på efter omstart
GPS är alltid på efter omstart
Quote from Funbeat user on 17 January 2011, 12:16Emelie, har du provat pil upp/pil ner när klockan väntar på satelliter? Där kan du se om du har nån mottagning alls
Emelie, har du provat pil upp/pil ner när klockan väntar på satelliter? Där kan du se om du har nån mottagning alls
Quote from Funbeat user on 17 January 2011, 12:28En normal klocka frågar kommer ihåg datum så när den ställer frågan så är det korrekt datum den har. Om du inte gjort reset eller laddat ur batteriet helt sedan du ställde in datum eller hade kontakt med satelliterna senast så kan du dessutom ha en klocka
En normal klocka frågar kommer ihåg datum så när den ställer frågan så är det korrekt datum den har. Om du inte gjort reset eller laddat ur batteriet helt sedan du ställde in datum eller hade kontakt med satelliterna senast så kan du dessutom ha en klocka
Quote from Funbeat user on 18 January 2011, 20:42Jag fick liknande (förutom datumdelen), försökte allt. Bara tvärdog från ena dagen till andra. Reklamerade och fick ny.
Jag fick liknande (förutom datumdelen), försökte allt. Bara tvärdog från ena dagen till andra. Reklamerade och fick ny.
Quote from Funbeat user on 18 January 2011, 22:27Får nog ta kontakt med den där Garmin support...
Får nog ta kontakt med den där Garmin support...