Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumSå fungerar FunBeatDen perfekta bilden
You need to log in to create posts and topics.

Vilken bildstorlek är ideal att ladda upp som "mug shot" dvs det som syns bredvid inläggen?

Maxgräns är 4000 KB, så gör den så stor som möjligt. Funbeat bör komprimera och ändra storleken till det som passar siten.

Så stor som möjligt, om man vill öka nedladdningstiden ännu mer för dem som surfar på en långsam uppkoppling antar jag? Jag har för mig att jag läste ett inlägg om den saken, att Olle borde begränsa storleken man kan använda eftersom forumet blir hopplöst

Eller att Olle själv minskar formatet på den bild som visas i inläggen men att den man laddat upp (och ser om man klickar på bilden) fortfarande har maximala tillåtna formatet?
Jag minns inte heller om det kom nåt svar från Olle om att det skulle eller ha

Jag tror det hamnade på "att-göra-listan" men jag minns inte att jag sett något om att det ska ha åtgärdats?

Laddningstiden för sidorna påverkas inte av storleken på bilden som du laddar upp eftersom bilden komprimeras till passande storlek.

Det är alltså justerat så Anders? För jag vet att det _inte_ var så då diskussionen var uppe förra gången!

Japp, jag har testat.

Vad platt jag har blivit:
BILD:http://www.funbeat.se/_uploads/photos/m153304.jpg

Uppenbarligen är bildstorleken nu 36x40 pixlar, och bildens namn är manvändar-ID.jpg för miniatyren.