Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumTriathlonDen perfekta växlingen?
You need to log in to create posts and topics.

12

Hej!
Kan ni beskriva hur en perfekt växling skall ske, både i teorin och praktiken?
Vad är era erfarenheter?
Både vad gäller sprint kontra Järnmannen distanserna. Från simning till cykling och från cykling till löpning.

Hälsningar
Peter

(efter lördagen

Jag har dock aldrig kört Ironman distans. Men jag kan tänak mig att det är inte på växlingen du förlorar på i den distansen.

Många struntar i att ta på strumpor för att tjäna in tid. Men jag tycker inte att det är värt det. Jag kanske förlorar 20 sekunde

tack för tipset med våtdräkten!

Om du vill spara tid så skippar du strumporna. Det är kanske inte tillrådigt på IM-distans men på en sprint gör t.o.m. jag det.

Om du vill springa fortare så tar du av dig hjälmen också!

Erik Strand satte på sig löparskorna på cykeln inför växling förra helgen 😉

varifrån fick han skorna, hade han med sig do på cykeln?

Han hade skorna med sig på cykeln i ett flaskställ bakom sadeln.

Visst kan man skippa strumporna men får man skavsår på grund av det så blir du inte snabbare direkt. På kort motion klarar man nog av ett skavsår men på Olympisk så är det tveksamt.

Att jämföra sig med Erik Strand o grabbarna verkar ju lite overkill? Ial

Varför ska man inte jämföra sig med Elit, då kan man se vad man behöver förbättra. Då menar jag inte tidsmässigt men att se hur de växlar m.m. och försöka efterlikna till viss del gör ju att man kan tjäna tid.

Även bra simmare tjänar på våtdräkt. Kolla p

12