Quote from Funbeat user on 23 July 2011, 23:34kör numera disc + treekrat på tävling. med tubdäck dessutom.
mina 66 mm carbon är för träning triathlon och tävling linjelopp.
så kör du disc.
kör numera disc + treekrat på tävling. med tubdäck dessutom.
mina 66 mm carbon är för träning triathlon och tävling linjelopp.
så kör du disc.
Quote from Funbeat user on 24 July 2011, 09:14Erik:
Stämmer verkligen det där?
Är det inte så att luftmotståndet (i princip) utvecklas kvadratiskt mot hastigheten? Alltså kan man tjäna mer ju snabbare man kör.Jämför effekt, det krävs mer effekt att öka från 35 till 40 än 30 till 35km/h.
Erik:
Stämmer verkligen det där?
Är det inte så att luftmotståndet (i princip) utvecklas kvadratiskt mot hastigheten? Alltså kan man tjäna mer ju snabbare man kör.
Jämför effekt, det krävs mer effekt att öka från 35 till 40 än 30 till 35km/h.
Quote from Funbeat user on 24 July 2011, 10:43Ja precis. Snabb sparar mer, procentuellt, men tidsskillnad jämnar ut sig. Vi hittar på siffror: Långsam cyklar 6h och sparar 5% så blir det 18 minuter. Om snabb cyklar 4h30 och sparar 7% så blir besparingen 19 minuter. Så trots att snabb "sparat mer" så
Ja precis. Snabb sparar mer, procentuellt, men tidsskillnad jämnar ut sig. Vi hittar på siffror: Långsam cyklar 6h och sparar 5% så blir det 18 minuter. Om snabb cyklar 4h30 och sparar 7% så blir besparingen 19 minuter. Så trots att snabb "sparat mer" så
Quote from Funbeat user on 31 July 2011, 23:17Jag kör numera disc och 50mm fram.
Jag kör numera disc och 50mm fram.