Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykelFå bort olja?
You need to log in to create posts and topics.

Det bästa är om man är förutseende och är insmord med någon riktigt bra som bildar en hinna på händerna så det inte fastnar så mycket skit där!

Olja bildar en fet fin hinna.

tvättmedel

Billig matolja på torra händer, ta sedan diskmedel och lite varmvatten, gnid ordentligt och skölj bort. Funkar varje gång!

Lacknafta funkar, man blir dock lite torr om händerna, men det är bara att tvätta med tvål efter.

Använder lacknafta till kassett o kedja samt framdrev och andra saker som är oljiga.
Mycket bättre än tex avfettning, den så kallade miljöavfettningen som m

Lacknafta? ? ? ?
Vi får ha ett samtal mellan fyra ögon, Jonas.

Oj, tack för alla bra tips! Önskar att jag var lite mer förutseende och smort in mig INNAN jag mekkade med cykeln, så hade jag kanske sluppit gå omkring på kontoret idag o se ut som en gruvarbetare. Men nu har jag fått bort det, provat både salt o diskmed

för att inte tala om vad miljövänligt det verkar

Rent petrokemiska produkter bör undvikas för att göra rent huden. De orsakar ofta eksem, hudsprickor och liknande besvär. Besvären är oftast övergående, men kan i vissa fall bli bestående.
Köp istället de tvålprodukter som finns speciellt för borttagning

Glöm inte mjölken o en hotdog med senap o ketchup på mocken