Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumLöpningFörbättra konditionen
You need to log in to create posts and topics.

12

Hej alla!
Jag vill väldigt gärna förbättra min kondition.
Jag springer 3 km på 18 min. Hade velat få ner den till 16 min istället. Vill gärna att detta ska kunna gå på två månader då jag har ett coopers-test jag måste springa då.
Några tips på hur jag kan

hur mycket har du sprungit innan??

Träna regelbundet och träna varierat, d.v.s. blanda lugna löppass med hårdare löpning (fartlek eller backträning t.ex.).
Mitt tips: spring tre gånger i veckan. Ta inte ut dig stenhårt varje gång, men ganska rejält ibland.
Lyssna på kroppens signaler.

Har aldrig riktigt tyckt om löpning. Så just löpning har de inte blivit så mkt av. Men jag går regelbundet på gym o friskispass, det brukar bli 2-4 ggr i veckan beroende på hur mycket annat jag har i veckan. Jag var sjuk i två veckor kring vecka åtta. Så

Kondition är densamma oavsett vilken fysisk aktivitet du gör. Det är lättare att springa snabbt inne på löpband än utomhus. Anledningen är att man dels har farthållning inomhus, och att man utomhus är beroende av underlag och tex motvind.

Så är du inte s

Det är riktigt, men om du ska springa 3 km på så kort tid som möjligt rekommenderar jag dig att träna just löpning. Friskispass är givetvis inte bortkastat, men kondition är ett ganska diffust begrepp som bygger på flera olika faktorer. Och om du vill spr

Precis Björn! Det man gör ofta blir man bra på.

Så enkelt är det. Löpning är mycket mer än kondition.

Jag läste för snabbt, reagerade inte på detta med Coopertestet.

Så det är helt sant, för att bli bra på löpning måste du träna löpning. Men har du 2 månader så är det gott om tid.

Det du måste komma igång med är snabbhetsträning i just löpning. Men du v

Det låter väldigt vettigt de ni säger! Ska försöka följa era råd! Dock har jag tyvärr fått väldigt ont i halsen... De senaste dagarna... Visst är det så att man inte ska träna då? El kan man köra lite lugnt? Vad föreslår ni?

ONT i halsen=tränings förbud har jag lärt mig

tycker du ska köra ett intervall pass i veckan och sedan ett 5km pass i lugnt tempo..kan du prat och springa samtidigt så har du bra fart

och försök att springa så du sätter ner främfre delen av fötterna und

12