Forum

Forum Navigation
You need to log in to create posts and topics.

Olle: Tar du in st 34 i samma modell som f n finns i butiken, slår jag till direkt.

Hade gärna velat ha på mig en Funbeattröja när jag deltar i motionslopp, men jag klär inte ut mig i tält.

Cykeltröja med lång dragkedja.

Ja, en cykeltröja tack.

Skulle också kunna tänka mig en cykeltröja m lång dragkedja!

Vilka modeller/typer av cykeltröjor brukar ni köpa (länk gärna)? Vad är viktigt på en cykeltröja? I vilket prisspann brukar tröjorna ni köper ligga inom?

Nu har jag nog inte tillräckligt många för att kunna avända orden "brukar köpa" - men jag har 2 kriterier: Blixtlås ända ner, tre ordentliga fickor bak.
Jag tror att runt 400-600 är ett vanligt pris - vanare cyklister får lägga till mer info.

Ett träningslinne vore underbart.

En bra cykeltröja har korta ärmar, tre fickor varav en med dragkedja och 3/4-lång dragkedja. Är den snygg och i bra kvalitet kan den kosta upp mot 750 kr, men då måste den verkligen vara perfekt.

Jag har massor av olika tröjor i olika prisklasser. Assos är the "bees knees" men Bikebuster har bra priser på Biemme och Castelli.
Jag skulle föreslå någon av de modellerna. För Biemme så förordar jag Coolmax Carbon men de är ganska "tekniska" så alla ka

Fel Maria. Hellång dragkedja är ett krav. Killar har hängselbyxor (bibs). 🙂