Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumLöpningFörslag på snabba skor
You need to log in to create posts and topics.

12

Som om jag inte har löparskor nog (Häpp !), så tänkte jag skaffa ett par snabba skor för 10k - halvmara.

Både för träning (där jag växlar mellan många olika skor) och de få lopp jag gör. Många av er är bra mycket snabbare än jag är (4:20 på milen, 4:44 p

Inov8 Road-X 233. 6 mm häldropp. Tycker dom är kanon, har pga säsongen bara kört löpband och inomhus än så länge.
Den är mellanbarnet i Road-X familjen, det finns en lättare med (tror jag) nolldropp och en lite tyngre.

Det är lite svårt att ge dig råd när du har delvis andra preferenser än vad jag har.

Fastswitch älskar ju jag till exempel. Som träningssko. Däremot tycker jag inte alls att den känns som något jag skulle vilja tävla i.

Och jag tycker att Lunaracer fun

Jag har Saucony Grid Type A 5, jag tror dom skulle passa dig.
Dom är ganska stela när man har foten bakåt och får bra frånskjut.
Dom är superlätta, nästan ingen drop.
Jag blev väldigt stel i vaderna de första rundorna jag sprang med dom.
Annars springer j

Ville bara tipsa om att Saucony Grid Type A5 kan köpas på Startfitness nu för 375 kr (!!!!!!!) + frakt. 😐 Sjukt billigt (och då får man strumpor på köpet)!!! Kom ihåg att använda kupongkoden FEB10 för att putsa priset.

Bra tips! Tyvärr var min storlek redan slutsåld annars hade jag faktiskt köpt direkt.

Tack för råden!

Ja, men blir nog gärna lite "internet-blind" ibland. Jag beställde exempelvis i förrgår 3 par Brooks Green Silence för 880:-, för alla tre! Men det ena behöver inte utesulta det andra, så en tripp till LL Race var inte alls en dum idé. He

Är oändligt nyfiken på vart du lyckades få tag på tre par Green Silence för 880kr.

Ligger själv i köpestankar på ett par nämligens. =)

Från 436:- för brooks gs här: http://www.zappos.com/brooks-green-silence~1

342:- här http://www.sportsshoes.com/product/BRO331/brooks-green-silence-racing-running-shoes/

580:- här: http://www.runningwarehouse.com/descpageMRS-BGSM5.html

Fler förslag? ;-

http://www.fruugo.se/

Det är en slags mäklasrsajt, tydligen. Har inte fått grejerna (beställde i lördags), men har hört från andra där det har gått bra.

12