Forum

Forum Navigation
You need to log in to create posts and topics.

12

http://www.tv4.se/nyhetsmorgon/forsta_steget

Den här tävlingen ser onekligen intressant ut. Joggade 3,7 km för första gången i mitt liv igår så ett 5 km lopp om 2 månader är jag hungrig på... får suga lite till på karamellen dock men frestad är jag.

Här är loppets egna hemsida!

http://www.forstasteget.se/anmalan/vaxjo/

Det verkar bli två varv runt Växjösjön för oss som ska springa milen. Inte den ultimata banan. Hade hoppats att dom skulle dra ut rundan lite så man slapp springa på samma ställe två gånger. Hoppas att antalet anmälda gått upp. När jag anmälde mig för ett

SPRING HELLER VÄCKELSÅNGSLOPPET!!!
http://www.laget.se/vackelsangsik_/332-template-p2-15849.html

De har kört sista söndagen i augusti i 43 år - tråkigt (dåligt) att TV4 och IFK Växjö tar samma 🙁

Håller med Anders...Lite respekt för Väckelsångsloppet hade nog varit på sin plats...

det sämsta är att Väckelsångs IK och ifk Växjö ingick i ett samarbete till förra årets väckelsångslopp....

Och Ifk Växjö är ju inte kända för bra organisering, eller korrekt banmätning!

Jag kommer själv att springa i Väckelsång, pga att det är bra arra

Kan meddela att det är TV4 som styrt datumet och IFK Växjö har inte haft mer att välja på än att tacka ja eller nej till att arrangera det. Inget annat datum har "varit tillängligt" enligt TV4:s höstprogram med annat i kanalen och de övriga städernas "För

Hm, istället för att starta en massa egna lopp kanske de kunde samrbeta med de som finns? En egen klass? Rikta uppmärksamheten på alla de lopp som ordnas av entusiaster runt om i Sverige.

hur får man tillbaka sin startavgift???

12