Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykelGrusväg med racer, rekomenderas i …
You need to log in to create posts and topics.

Undvik partier där gruset är för löst (ofta nära kanten), smala racerhjul kan skära ner ganska rejält. Annars är det lugnt. Jag kan inte på rak arm minnas att jag har fått punktering av bara grus.

Se upp vid avtag till åkrar, ladugårdar, skogsbilvägar där har dom ofta "grusat upp" med makadamsten och ibland åker det med sådana ut på vägen. Se upp för dem! Punka direkt om en sån tar i däcket.

Bra grusvägar av naturgrus är många gånger bättre än stenkross på asfaltsvägar. sänk trycket i däcket till 5-6 bar och kör så det ryker. Det är kul med grusväg. Sen när du kört några gånger är det bara ställa upp i http://www.glasrikeresan.se

Det låter ju kanoners! Vet nån om stöldrisken är större med nya racers än andra? Tänkte om man vågar lämna dem i stan nån gång

Jag skulle aldrig ens komma på tanken att lämna racern i stan.

Jobbpendlarcykel lämnar jag i stan. Fastlåst i ett låst garage.

Maxtryck i däcken, så är det bara att bränna på. Grusväg kan vara allt från hård, tätpackad sand (som är obetydligt sämre än asfalt att cykla på) till grovmakadam (dvs 4-6 cm stora stenkrossbitar, som är närmast ocyklingsbart med räser).

Maxtryck???? Har du provat cykelcross nån gång?

Aldrig _maxtryck_ i däcken, ska anpassas efter personens vikt och underlaget. Maxtryck för däck är just Maxtryck för det däcket, och är bara intressant för tyngre personer att hålla reda på.

Hård gammal grusväg, damma på bara.
Mjuk nylagd grusväg, sänk e

gött o köra grusväg inga problem:)se upp för utspringande djur bara svårt att väjja o bromsa ,var nära det blev hjortstek härom dagen:)

Som Jonas skriver.
Om du måste ha maxtryck i däcken (för att tex undvika genomslagspunka) har du för smala däck för din vikt och det underlag du kör på.

Här är en cyklist som väljer att cykla på 42mm däck.
BILD:http://janheine.files.wordpress.com/2011/03