Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumLöpningHjälp med skoval
You need to log in to create posts and topics.

Ska införskaffa mej i nya löpar skor. Är lite av en nybörjare på det här, har mest kört med powerwalking. Men vill nu gå upp ett snäpp till jogging/löpning. Tränar även i andra kategorier som boxersice, body step, body combat.

Kan ni tipsa på bra skor ti

Här har du mina 11 par skor:
http://ettdussinpannor.blogspot.com/2012/03/min-skopark-11-par.html

Kanske ngt bra tips bland alla dom?
Jag tyckte att lunargliden var mina börsta "nybörjarskor" men nu älskar jag mina saucony.

Mina favoritskor just nu. Har inte testat att springa i dem än.

http://www.sportamore.se/produkt/23284-nike-wmns-nike-free-30-v3-w-svartvitturkos

Prova dig fram. Jag har uteslutande Adidas. Deras Adizero "linje". har även kört en del Nike. Däremot så gillade jag inte alls Asics. Men som sagt, lika personligt som mycket annat här i livet. När du väl hittat någon som du gillar så ka du köra på och be

Ida,

Om du skall börja springa så åk till en butik och få hjälp av en kunnig person som tittar på dina fötter och ditt löpsteg!

Gå till en sportbutik och prova några modeller i 500-700kr klassen. Ta det paret som sitter skönast direkt. Undvik säljarna. Onödigt att lägga ut mer om du kanske inte trivs med löpningen.

Tack så mycket för alla era svar. Jag sitter och kikar runt lite på nätet på massa olika skor. Men kommer nog inte beställa utan åka och prova någonstans. Känns bättre även om man kan skicka tillbaka om de inte passar. Men jag vill ju ha skorna helst igår