Forum

Forum Navigation
You need to log in to create posts and topics.

När jag är ute och springer så vill hjärnan snabbare, men benen springer inte snabbare...Det känns konstigt när jag är ute, och jag vet inte vad jag ska göra.
Jag vet att jag kan springa snabbare, men inget händer?
Någon som vet vad jag kan göra?
Jag kör

Intressant!

Jag har ingen super-lösning, men ville kommentera ändå för att jag själv känner tvärt om. Ofta känner jag att benen kan höja tempot, men att det bär emot mentalt eftersom jag känner att det vore plågsamt att höja farten. Ifall jag lyckas mobi

För mig skulle jag säga att det är ett tecken på dålig mjölksyratröskel, att benen tröttnar fortare än resten av kroppen men eftersom du kör intervaller så borde inte det vara problemet.

Kan det vara en rent löpteknisk sak? har du provat att pendla snabb

Jag måste aktivt öka (och hålla koll på) kadensen för att kunna öka tempo.
Jag räknar "en-två-tre" steg på varje sekund (och in- respektive utandning)

Men är inte problemet klassiskt? Man vill springa fortare (såklart), men kroppen orkar inte. Eller???? 🙂

Tack för bra tips!
Kan ju faktiskt vara så att det är den mentala spärren, men jag tror att det är benen som inte orkar, ska testa å köra mer platta intervaller utomhus istället för på bandet och pressa mig till max.
Har även en pulsklocka och tror min ma

Om du vill lära dig mer om pulszoner är Joe Friel en bra källa
http://www.trainingbible.com/joesblog/2009/11/quick-guide-to-setting-zones.html

Det kan finnas en helt naturlig förklaring. Vi har olika fördelning på snabba(explosiva) och långsamma(uthålliga) muskelfibrer. Om man har en stor andel typ 2B, som är explosiv men inte uthållig, så skulle man kunna få just dina symptom.

Denna muskeltyp

Så då borde jag alltså träna mer långdistans och mindre intervaller? 🙂

Håller med dig Mikaela.
Med mängd kommer också fart.
På ett lite långsammare sätt än med intervaller, men mycket mindre skaderisk.