Forum

Forum Navigation
You need to log in to create posts and topics.

12

Hej!

Jag har provat att göra egna intervall program till min Garmin 310xt i Training Center.
Men när jag ska föra över dom till klockan så blir det fel.
Klockan tappar bort sin text, menyerna helt tomma, men siffrorna ser jag.
Till slut så fick jag noll

Tack för tipset.
Det funkade toppen(t+)

TC är ju inte det bästa programmet direkt 😉

Att GTC i kombination med 310XT leder till blanka menyer är en känd bugg. Förhoppningsvis kan Garmin fixa det till nästa firmware-uppdatering när den nu kommer. Borde vara dags snart, tycker man.

Edit: Problemet förekommer tydligen inte om man har engels

Tjosan!!

Efter att ha löpt med både 305:an och även 405:an.......numera med 310XT så vill jag säga och hävda;

Att jag tycker det är lättast att göra passen direkt i klockan. Tycker det fungerar bättre och smidigare än på föregångarna, så de pass jag vil

Jag har tidigare bara testat att göra egna intervallpass direkt i klockan (av enklare karaktär) men imorgon ska jag köra en slags stege, 3-2-1-1-2-3 minuter med 1 minuts vila. Vilket program använder jag för att göra detta?
Är det enkelt?

Update: Har ins

Klockan har "löpning", "cykling" och "övrigt". Det har lite att göra med vilka inställningar man kan göra och vilka tillbehör som blir tillgängliga. Välj det som är närmast. Sedan kan man ange mer exakt vad det var när man registrerar passet på Garmin con

aha, trodde det skulle gå att lägga till i klockan. Övrigt har jag däremot inte. Är ju iofs rätt lätt att ändra här på funbeat så det har ju gått i 2 år hittills så det ska nog fungera i fortsättningen också.

MIn 310:a har Running, Bike 1-3 (tre olika alltså) och övrigt att välja på.

När man gör egna pass är det en bra ide att sluta alla pass med nerjogg eller vad det kan heta, annars stoppar klockan automatiskt när man gjort sin sista intervall, om man sen, som jag, joggar vidare hemmåt kommer det inte med om man inte startar en ny t

12