Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykelHuvudvärk och ryggont efter cykli …
You need to log in to create posts and topics.

12

Två helt skilda saker men jag tar det i samma tråd.

varje gång jag varit ute och cyklat så får jag huvudvärk på kvällen. Är det vätskebrist eller äter jag för lite? Jag får nämligen huvudvärk om jag druckit eller ätit dåligt. Det konstiga är att det bara

Träna core och försök sitta mer avslappnat!
Jag tror problemen hänger ihop, du spänner säkert axlarna pga att du inte orkar hålla kroppen uppe med hjälp av mage/rygg.
Så om du tränar core och får upp bålstyrkan så kommer du kunna slappna av mer i nacke/ax

Jag kan få svag huvudvärk som jag faktiskt tror beror på spänningar i nacken. Jag tycker det känns så iallafall.

Försök att hitta en avslappnad sittställning, annars blir det lätt spänningar i axlar/nacke. Tänk att ryggen ska ha en lätt C-form med armarna avslappnade och lite böjda. Sen kan man försöka med att ställa sig upp ofta för omväxling.

Jag har tränat core sedan oktober 2009 och kan säga att det gjorde en himmelsvid skillnad för rygg och axlar vid cykling.

Tidigare hade jag värk i axlar, nacke, armbågsleder pga jag hängde på armarna eftersom magmusklerna var alldeles för dåliga.

Nu kän

En pilatesboll, http://www.balansboll.nu och träning var o varannan dag.

Spänningshuvudvärk slog mig aldrig! Klart det är det.
jag brukar träna core fast bara en gång i veckan. Jag går på klasser på gymet och det är bara en core som passar mina tider. men jag har faktiskt en core-dvd så jag skulle kunna köra den hemma på kväll

Core är bra men glöm inte bort "vanlig magstyrketräning". Det finns säker en heldel Core övningar på olika nätsidor. Tidningen "Runners World" har haft core tips från sanna Callur som jag själv kört och det fungerar riktigt bra.

Sanna Kallur verkar inte ha så bra ordning på kroppen efter 1½ år med skadeavbrott.

De ganger jeg har huvedverk er oftes etter sex.
Dere anbefaler alså core i steden for hygge-snakk efteråt.

12