Forum

Forum Navigation
You need to log in to create posts and topics.

Lena Bj: Jag startar också vid 8 och tänkte vara ute i 4 timmar och därmed klara mig undan regnet som enligt senaste prognosen beräknas komma efter lunch..
Klädseln tänker jag bestämma strax innan jag går in i startfållan. Just nu lutar det åt 3/4 byxor

Knickers är varmt vid 14-15 +grader.
Kör med lösa knän så är det lätt att plocka av dom i farten.

Men jag hatar att frysa. Och ja jag fyser jämt.
Knickersen funkade utmärkt i på Töserunden i Danmark för två helger sen och då var det nästan prick samma väder.
Men vem vet jag kankse chockar mig själv och vågar visa knäna. 😉

Vet du redan vädret så sök jobb på SMHI.

Jag har ett par cykelbyxor och har i nuläget inga planer på att köpa fler.
Om jag inte blir inspirerar på mässan och länsar kontot 😉
Har fått låna lite kläder av Lillebror, få plocka med det och bestämma på lördag.

Jag kommer starta kl.8:15. Jag satsar på att ha på mig kortärmat och 3/4 cykelbyxor. Samt ha min vind/regnjacka ner packad. Som det ser det ut att knappt bli något regn att prata om + att det är varmt, vilket gör regnet varmt.

Kom och tänka på det, behöver man något att fästa nummerlappenpå bröstet och styre eller får man det när man får nummerlappen? Någon som vet?

Man brukar få säkerhetsnålar.

Om vädret är växlande är det bra att ha en nummerlapp i tyg att sätta lappen på, jag har använt mina nummerlappar från skidåkningen ... Har funnits blanka att köpa ibland tror jag.
Det är lättare att ta av och på en extra jacka om man inte måste plocka me

Nummerlappen måste inte vara synlig på VR.