Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumLöpningLös hud, varför?
You need to log in to create posts and topics.

Upptäckte just att jag har lös hud på undersidan av stortån, inte mycket (bara en liten fläck) och det gör inte ont men det ser lite kufiskt ut.

Jag antar att huden antingen växer fast eller faller bort, vilket som är fine by me eftersom jag inte har on

Har du haft en liten blåsa där tidigare (skavsår)?

Nej, det ser inte ut som varken skavsår eller blåsa, det är som om det allra yttersta hudlagret bara släppt lite från tån. Blåsor sitter liksom djupare än det här och gör ont.

Låter som du bara ömsar skin lite 😉
Om den huden har utsatts för mer påfrestningar än vanligt, men inte nog för att bilda blåsor brukar den bli tjockare och då kan det lossna lite gammal hud.

*fniss* Det ser lite skumt ut för nu när jag tittar nogrannare så hittar jag småfläckar lite varstans på fötterna där det går att pilla bort flagor av hud, precis som när man bränt sig ordentligt i solen.

Hoppas det går över snart, det är sandalsäsong nu

Så där gjorde mina fötter förut ibland - ömsade skinn liksom. Mycket märkligt, jag kanske har ormgener. Nu var det länge sedan dock!

Har haft detta både på fötter och händer för några år sedan. I händerna kunde jag ibland dra
loss en hudbit på kanske 3*4cm. Gick till hudläkaren och det enda han sa var "det kan bli så i bland".

Det var länge sedan nu i alla fall, men jag inbillar mig a