Quote from Guest on 15 April 2009, 20:49Jag gissar att någon redan frågat om detta tidigare men jag kan inte låta bli...
Hur tänkte man när man la dit "Läs om mig"-länken till höger om varje forum-inlägg?
Det känns helt hjärndött att ha en länk som öppnar en popup som säger ungefär "klicka på
Jag gissar att någon redan frågat om detta tidigare men jag kan inte låta bli...
Hur tänkte man när man la dit "Läs om mig"-länken till höger om varje forum-inlägg?
Det känns helt hjärndött att ha en länk som öppnar en popup som säger ungefär "klicka på
Quote from Galderma Fritidsförening on 15 April 2009, 20:59Jag tycker den länken antingen ska tas bort eller så ska den öppna personens sida i en ny flik / ett nytt fönster.
Jag tycker den länken antingen ska tas bort eller så ska den öppna personens sida i en ny flik / ett nytt fönster.
Quote from Funbeat user on 15 April 2009, 21:01Fascinerande, det har jag inte ens tänkt på. Jag klickar direkt på namnet, inser jag nu, inte länken under.
Fascinerande, det har jag inte ens tänkt på. Jag klickar direkt på namnet, inser jag nu, inte länken under.
Quote from Funbeat user on 15 April 2009, 21:01Ånej!! nu gjorde jag det igen!! 😉
Ånej!! nu gjorde jag det igen!! 😉
Quote from Galderma Fritidsförening on 15 April 2009, 21:03Men om man klickar direkt på namnet så öppnas ju den personens sida i samma fönster - Jag vill i så fall att det ska öppnas i ett nytt fönster / ny flik. Någon som tycker det är en vettig idé?
Men om man klickar direkt på namnet så öppnas ju den personens sida i samma fönster - Jag vill i så fall att det ska öppnas i ett nytt fönster / ny flik. Någon som tycker det är en vettig idé?
Quote from ellen olsson on 15 April 2009, 21:05"Open link in new tab"?
Det räcker fint för mig. Jag tycker det finns bättre saker för Olle att lägga krutet på, t.ex. prestanda och bättre (läs:anständig) hantering av deadlocks.
"Open link in new tab"?
Det räcker fint för mig. Jag tycker det finns bättre saker för Olle att lägga krutet på, t.ex. prestanda och bättre (läs:anständig) hantering av deadlocks.
Quote from Funbeat user on 15 April 2009, 21:06Känns lite onödigt eftersom man kan högerklicka och välja öppna i nytt fönster. Men det vore helt klart en stooor förbättring mot idag.
Känns lite onödigt eftersom man kan högerklicka och välja öppna i nytt fönster. Men det vore helt klart en stooor förbättring mot idag.
Quote from Funbeat user on 15 April 2009, 21:07Nu låter jag säkert jätteanti som tycker det är onödigt, men för det mesta högerklickar jag och öppnar i ny flik eller så håller jag ner ctrl och klickar som vanligt så öppnas länken i ny flik automatiskt. Avskyr när en sida ska hålla på och öppna en mass
Nu låter jag säkert jätteanti som tycker det är onödigt, men för det mesta högerklickar jag och öppnar i ny flik eller så håller jag ner ctrl och klickar som vanligt så öppnas länken i ny flik automatiskt. Avskyr när en sida ska hålla på och öppna en mass
Quote from Funbeat user on 15 April 2009, 21:13Håll nere Ctrl och klicka sedan på namnet så öppnas det i ett nytt fönster
Håll nere Ctrl och klicka sedan på namnet så öppnas det i ett nytt fönster
Quote from Galderma Fritidsförening on 15 April 2009, 21:15Jo, jag vet att det finns andra sätt att öppna i ny flik. Men jag tycker ändå det vore skönt att slippa tänka på det. Ibland glömmer man, och det är mänskligt 😉
Men jag får väl hålla med om att Olle har andra saker att lägga krut på, men att ändra så a
Jo, jag vet att det finns andra sätt att öppna i ny flik. Men jag tycker ändå det vore skönt att slippa tänka på det. Ibland glömmer man, och det är mänskligt 😉
Men jag får väl hålla med om att Olle har andra saker att lägga krut på, men att ändra så a