Quote from Guest on 1 May 2008, 00:23Glöm den här tråden - jag skriver i KR-tråden istället..
Glöm den här tråden - jag skriver i KR-tråden istället..
Quote from Funbeat user on 1 May 2008, 00:33Okej
Okej
Quote from Funbeat user on 1 May 2008, 10:02Nej! Nu får du faktiskt stå dit kast och skriva nåt här ;).
Nej! Nu får du faktiskt stå dit kast och skriva nåt här ;).
Quote from Elias Engqvist on 1 May 2008, 20:34Jag har glömt vad du skrev först!
Jag har glömt vad du skrev först!
Quote from Funbeat user on 1 May 2008, 23:41Titeln säger ju nästan det. Om man tar var Szalkai säger att man skall göra sista veckan så är det ungefär så här (förenklat, se marathon.se för noggrannare):
Lö: 5 km snabbdistans (Lugna men snabbare än halvmara)
Sö: Vila
Må: Korta intervaller 6x200
Ti:
Titeln säger ju nästan det. Om man tar var Szalkai säger att man skall göra sista veckan så är det ungefär så här (förenklat, se marathon.se för noggrannare):
Lö: 5 km snabbdistans (Lugna men snabbare än halvmara)
Sö: Vila
Må: Korta intervaller 6x200
Ti:
Quote from Funbeat user on 2 May 2008, 13:30Jag laddar typ så här inför Gbg-varvet, blir säkert inte exakt på dagarna men mängden pass blir nog samma. Sista två dagarna innan är vila till 100%;) Matmässigt försöker jag käka kolhydratrikt sista veckan. Vet inte hur mycket det hjälper men kanske lite
Jag laddar typ så här inför Gbg-varvet, blir säkert inte exakt på dagarna men mängden pass blir nog samma. Sista två dagarna innan är vila till 100%;) Matmässigt försöker jag käka kolhydratrikt sista veckan. Vet inte hur mycket det hjälper men kanske lite
Quote from Funbeat user on 14 May 2008, 18:33Jag har ju faktiskt inte en aning om uppladdning
Men en lekmannagrej kommer här.tis - sprang jag 40 min. 4 varv i backe, resten lugnt
ons - lugn löpning 30 min
tor - simning - avslappnande, kör igenom kroppen, lite gött att få palska (sa jag att jag är
Jag har ju faktiskt inte en aning om uppladdning
Men en lekmannagrej kommer här.
tis - sprang jag 40 min. 4 varv i backe, resten lugnt
ons - lugn löpning 30 min
tor - simning - avslappnande, kör igenom kroppen, lite gött att få palska (sa jag att jag är
Quote from Funbeat user on 15 May 2008, 11:37Sofia: Låter som en fantastisk uppladdning! Det verkar ofta som om allt kring Varvet är så allvarligt och avancerat annars. Själv springer jag för att jag tror att det ska bli kul och att jag mår bra av träningen. Så en uppladdning där man kommer till sta
Sofia: Låter som en fantastisk uppladdning! Det verkar ofta som om allt kring Varvet är så allvarligt och avancerat annars. Själv springer jag för att jag tror att det ska bli kul och att jag mår bra av träningen. Så en uppladdning där man kommer till sta
Quote from Funbeat user on 15 May 2008, 18:56Skönt att du håller med Per 🙂
Vi får hoppas att det var rätt. De där vändorna i backen kanske kommer straffa mig för jag har lite ont i vänster lår nu.. Både mitt på och lite på utsidan..
Nu är det vila som gäller..
Skönt att du håller med Per 🙂
Vi får hoppas att det var rätt. De där vändorna i backen kanske kommer straffa mig för jag har lite ont i vänster lår nu.. Både mitt på och lite på utsidan..
Nu är det vila som gäller..