Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykelLampa till framlyse Sigma Mirage …
You need to log in to create posts and topics.

12

Sram har väl snabblås, men dom bör inte återanvändas enligt deras egen rekomendation. Så då föreslår jag att du tar en Shimanokedja och snabblås från Wipperman, Connex. Det ska tydligen vara en bättre lösning!

Jag gör som Håkan och mäter ut min kedja. För mig håller en kedja ca 400 mil och det oberoende av de olika modellerna/fabrikat jag testat. Kassetten håller länge... säkert tre kedjor som Håkan skrev om du byter kedja tidigt.

Jag kör med öppningsbara kedj

Hej Annika.

"Mína senaste kedjor har inte haft lås på så då blir det ju så jäddra krångligt att skjuta en sprint för att få av dem. Åsså har jag aldrig nya sprintar att sätta ihop kedjan med.... Vad är egentligen klokast - kedja med lås eller utan...och

Annika Lo skrev:
> jag klurar på vad du menar med Shimano HG-kedja?
HG är en Shimano-förkortning, Hyper Glide
De har genom åren haft flera olika varianter, tex UG och IG
Men såvitt jag vet är alla kedjor för 10-delat, även CN-6600 av HG-modell
http://cycl

Jag använder mig av Wipperman Connex kedjelås till Shimanos HG kedjor.
http://www.cyclecomponents.com/cgi-bin/air_ibutik.fcgi?avd=2&funk=visa_artikel&artnr=WIPP026

Attans! Kan det verkligen stamma? Nar jag matte min kedja var den 2/16" for lang - efter bara ca 200 mil! Iofs kor jag ofta i guggigt vader pa guggigt underlag, och underhall ar det val inte sa ofta som det borde, men det kanns surt om jag maste byta kedj

Hej hopp igen,

Det börjar dra ihop sig och jag sitter nu och ska göra en beställning på lite av varje. Kan inte riktigt bestämma mig för vad jag ska ha ännu när det gäller cykelkedjor. Vad betyder det när det står:

Låsning: Power Lock ???

Iddes inte vänta längre. Köpte två kedjor med "power lock"....vad nu det kan vara??

Snart kan våren komma....tjohooooo..... 🙂

12