Quote from Funbeat user on 1 April 2008, 00:14Hur lång är du AM?
Jag har 81 i innermått. Är 168.
Kan jag ha sluntit med måttbandet???
Hur lång är du AM?
Jag har 81 i innermått. Är 168.
Kan jag ha sluntit med måttbandet???
Quote from Funbeat user on 1 April 2008, 01:22Jag är 161 men det är inget att fästa sig vid. Jag har korta ben.
När du mäter insidan lår kan du ställa dig mot en vägg och sätta en bok mellan benen och hålla kvar den (eller be nån hjälpa dig) mot väggen och markera och sen mäta. Lättare tycker jag.
Jag är 161 men det är inget att fästa sig vid. Jag har korta ben.
När du mäter insidan lår kan du ställa dig mot en vägg och sätta en bok mellan benen och hålla kvar den (eller be nån hjälpa dig) mot väggen och markera och sen mäta. Lättare tycker jag.
Quote from Funbeat user on 1 April 2008, 01:25Är du uppe än??
Jo, jag tog "det kognitiva samtalet i vården" mellan benen *s*
Tror att det blev rätt. Lite svårt att mäta armarna själv bara.....
Är du uppe än??
Jo, jag tog "det kognitiva samtalet i vården" mellan benen *s*
Tror att det blev rätt. Lite svårt att mäta armarna själv bara.....
Quote from Funbeat user on 1 April 2008, 01:28Jo, vaken är jag.... började skriva rent dagboken från lägret och kunde inte sluta.
Jo, vaken är jag.... började skriva rent dagboken från lägret och kunde inte sluta.
Quote from Funbeat user on 1 April 2008, 01:30aha......jag hoppas att du publicerar på nätet också!
Jag har läst Karin Ls blogg om er tripp.Ser nu att du fört in det! Kul (t+)
aha......jag hoppas att du publicerar på nätet också!
Jag har läst Karin Ls blogg om er tripp.
Ser nu att du fört in det! Kul (t+)
Quote from Bengt Askerfelt on 1 April 2008, 07:13www.bikefitting.com har också en del info, tror dock inte de har mätsida. Det systemet används av Cykelspecialisten där jag nyss köpte min första racer 🙂
http://www.bikefitting.com har också en del info, tror dock inte de har mätsida. Det systemet används av Cykelspecialisten där jag nyss köpte min första racer 🙂
Quote from Mattias Johansson on 1 April 2008, 07:23Korta ben!?
Jag är 171 och 74 i benlängd. DET är korta ben;)
Korta ben!?
Jag är 171 och 74 i benlängd. DET är korta ben;)
Quote from Funbeat user on 1 April 2008, 08:22Det är dock lätt för män att mäta väldigt fel, eftersom vi har så mycket skrot i vägen där nere. Det kan göra 3-4 cm om man är ovarsam.
Det är dock lätt för män att mäta väldigt fel, eftersom vi har så mycket skrot i vägen där nere. Det kan göra 3-4 cm om man är ovarsam.
Quote from Mattias Johansson on 1 April 2008, 08:49Tro mig Rasmus.. jag har mätt rätt. Minns bla när jag blev uppmätt inför racerköp 2002. Tommy Prim stod och kliade sig på hakan och sa.. "Hmm du har ramstorlek 56 i överkropp och 49 i ben..." (H)
Tro mig Rasmus.. jag har mätt rätt. Minns bla när jag blev uppmätt inför racerköp 2002. Tommy Prim stod och kliade sig på hakan och sa.. "Hmm du har ramstorlek 56 i överkropp och 49 i ben..." (H)
Quote from Funbeat user on 1 April 2008, 09:15150 mm styrstam?
150 mm styrstam?