Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumLöpningNy terräng lopp!!
You need to log in to create posts and topics.

Hej! Jag skulle vilja tipsa om en ny löptävling som ställer dig inför en härlig och tuff utmaning i inbjudande terräng. Loppet är 1 mil långt och kommer till åtta städer runt om i Sverige, samt avslutas med en stor final i Stockholm den 9 september!

Klic

380 svenska riksdaler för 10K.
Om man betalar snabbt.
Ni är helknäppa, eller så tror ni att löpare är det.

380 kronor är ett ockerpris för ett marathonlopp.

Förövrigt är detta väl inte den första tråden om det där loppet, så det är ju inte direkt någon nyhet....

Verkar vara ett riktigt köpa-grisen-i-säcken-event. Sidan saknar relevant information om det mesta som har med loppen att göra. Betala närmare 400 kr för att bli överraskad - är det det som är konceptet? (#)

Prissättningen varierar såklart mellan olika lopp, men 380kr är år 2012 inte på något sätt anmärkningsvärt för ett 10km-lopp.
Läs gärna denna artikel för att få en liten överblick över startavgiften i andra löpartävlingar:
http://www.lopningforalla.se/in

Jag blir lite fundersam när jag är inne på loppets hemsida och försöker ta reda på mer om loppet, genom att kolla vilka som ligger bakom loppet och vad de har för övrig verksamhet i ett försök att få ett grepp om vilken upplevelse loppet kommer att ge.

Större delen av Sveriges löpartävlingar har ett lägre pris än 380kr. Det är bara de stora som har ett så hög avgift. Undantaget de riktigt långa loppen (över100km eller 12timmar).
Tyvärr så har den länkade undersökningen bara tagit med just dom största lo

TS gick med i Funbeat 2012-01-19, är helt anonym & har inte reggat någon träning.

Läge att köpa en banner?

Rutten fisk heter det på svenska.;)

Den ideella föreningen som arrangerar, Club Run, har i alla fall adress på Idrottsinstitutet på Bosön.