Quote from Guest on 16 May 2011, 08:20panik! Sprang mitt sista långpass innan Stockholm marathon igår och fick ont i knät mot slutet. Efteråt kände jag av det men det var inte så farligt. Idag vaknade jag upp och nu kan jag knappt gå. Det gör ont när jag böjer knät och det onda sitter på utsi
panik! Sprang mitt sista långpass innan Stockholm marathon igår och fick ont i knät mot slutet. Efteråt kände jag av det men det var inte så farligt. Idag vaknade jag upp och nu kan jag knappt gå. Det gör ont när jag böjer knät och det onda sitter på utsi
Quote from Funbeat user on 16 May 2011, 08:30Gå till någon som kan titta, klämma och känna på knäet och göra en visuell bedömning, snabbt. Så att åtgärder kan sättas in snabbt.
Sjukgymnast eller naprapat skulle jag gå till, men det är uteslutande för att det är de vårdformer jag haft bäst hjälp av.
Gå till någon som kan titta, klämma och känna på knäet och göra en visuell bedömning, snabbt. Så att åtgärder kan sättas in snabbt.
Sjukgymnast eller naprapat skulle jag gå till, men det är uteslutande för att det är de vårdformer jag haft bäst hjälp av.
Quote from Funbeat user on 16 May 2011, 10:11Är inte det där klassiskt löparknä? Utsidan av knät, senan skaver när man böjer osv osv. http://sv.wikipedia.org/wiki/Löparknä
Det finns x antal trådar om det här på FB.
Är inte det där klassiskt löparknä? Utsidan av knät, senan skaver när man böjer osv osv. http://sv.wikipedia.org/wiki/Löparknä
Det finns x antal trådar om det här på FB.
Quote from Funbeat user on 16 May 2011, 15:44Det låter som löparknä, fast det är såklart svårt att säga. Försök få en tid hos en sjukgymnast så fort som möjligt och se vad de säger. Tills dess skulle jag råda dig att vila.
Det låter som löparknä, fast det är såklart svårt att säga. Försök få en tid hos en sjukgymnast så fort som möjligt och se vad de säger. Tills dess skulle jag råda dig att vila.
Quote from Funbeat user on 16 May 2011, 21:19Tack för svar! Jag ska till sjukgymnast senare i veckan och ska läsa på lite om löparknä.
Tack för svar! Jag ska till sjukgymnast senare i veckan och ska läsa på lite om löparknä.