Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumLöpningOnt i trampdyna/stortå
You need to log in to create posts and topics.

12

Har börjat få ont i trampdyna/stortå när jag löper. Börjar få ont efter ca 4-5 km.

Någon som vet vad det kan vara? Kan jag stretcha bort problemet?

Googlade på nätet och hittade bl a att jag kunde ha mikroskopiska sprickor i skelettet pga av överbelastn

för små skor? (bara en ren gissning)

Stukat tån?

Eller för gamla kanske? börja med att testa nåt så enkelt som nya strumpor. Ibland räcker det med det lilla.

Har använt mina gamla Asics gel 1120 i ca 100 mil men bytte nyligen till samma märke i storlek 40, har annars strl 39 så de är inte för små. Har fått dom första utprovade på sko och löpkliniken i Göteborg.
De nya har jag använt 2 ggr denna vecka för först

hur ser dina fotvalv ut?

Jag är inte inte plattfotad iaf utan det blir ett "smal fotavtryck" när man kommer från duschen med blöt fot.

Ska ta mig till Sko och löpkliniken imorgon för att se om de kan hjälpa mig innan jag tar mig till doktorn. Kanske jag behöver ett par ilägg?

nja. idrottsläkare/sjukgymnast/ortoped/massör/nånting liknande är nog klokare

Eventuellt kommer de rekommendera formgjutna inlägg, de brukar göra det framförallt om man har lite högre valv. 🙂

Om man misstänkte fel utprovad sko så kunde du ju fått en ny modell.
men det lär ju inte vara skon eftersom du har sprungit 100 mil i en l

Tack Anders för länken till Sportrehab. Var där idag och träffade Roland. Han gav mig några åtgärder jag ska utöva/praktisera.
1. Använda pelotter
2. Tåhövningar från trappa, barfota 3*25
3. Istället för att springa 7-8 km åt gången springa kanske 5-6 km

12