Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumTriathlonPuls löpning resp. cykling.
You need to log in to create posts and topics.

12

Ja, hm, jag tänkte säga ngt om att mitt resonemang bara gällde folk som är jämnt tränade i sporterna som jämförs, men vetenskapen verkar ge mig fel, så jag håller tyst.

Vadå Erik?
Det var väl inte fel, vilken vetenskap syftar du på?

I Niclas Tönnfälts länk har de ju en graf med testresultat. Tycker prickarna är ganska väl fördelade på båda sidor linjen för lika maxpuls i cykel och löp.

Okej, men...
Den undersökningen anser jag inte säger så mycket. Ofta är det ju så att triathleter är lite av specialister på en viss gren. Personligen är jag löpare som även kör triathlon. Alltså har jag följaktigen högre maxpuls vid löpning.
Om man läser

På en triathlon har jag allra högst puls när jag går upp ur vattnet och tar första löpstegen mot växling, näst högst i vattnet, löpningen ungefär samma som simningen och lägst på cyklingen. Givetvis beroende på distans: ju längre desto lägre puls på löp o

Ju mer vältränad man är inom en diciplin desto högre max och tröskelpuls får man i grenen. Tävlingskanotister men nästan inga andra kan ha lika hög tröskelpuls vid paddling som vid löpning.

Mao är det inte alls konstigt att Torbjörn har hög puls vid simn

12